S.T.O.P. Violence

Loading Map....

Dátum konania
14/11/2021 - 19/11/2021

Miesta konania
Braga, Portugal

Typ projektu:


Tréning kde spolu vytvoríte informačnú kampaň proti násiliu a šikane na školách v dňoch 14. – 19.11. v historickom meste Braga v Portugalsku.

Viac informácií o tréningu:

The Project S.T.O.P. Violence, is a project organized by Adolescere, (http://adolescere.pt/) has as its main topic the Violence in Schools. Designed to be funded by the Erasmus + program, with a Training Course between 14th and 19th November 2021.

T
he Project S.T.O.P. Violence has as its main objective the creation of an awareness
campaign and best practices guide against the violence in all the areas connected to schools, since bullying, familiar violence, violence relationships, etc. Our objective is to make participants, from different European countries, think together and develop materials to make Europe think about this topic. In this way, the project will promote the participants, in a first moment, the creation In this way, the project will promote the participants, in a first moment, the creation
of knowledge and methods of this topic to, in a second moment, develop sessions and visits to schools to implement the results of the first activity. We intend to make an impact at a personal level, giving them the tools to increase re
sponsible citizenship while disseminating it in their own cities and turn them active and alive, being actively cooperative to their community. The activities are always arranged in a nonformal learning perspective, participatory methodologies that enable participants to learn in a practical and reflective way. These activities also propose the development of civic, social, creativity and teamwork skills among young Europeans of different nationalities and different cultures. The importance of sharing information and education among participants of different realities and scenarios, as well as the exchange of experiences among the partner associations should be mentioned.

Tréning  je určený všetkým pracovníkom s mládežou, lídrom, učiteľom, vychovávateľom či ľuďom pracujúcim s mládežou vo veku od 18 rokov, ktorí majú záujem dozvedieť sa viac o téme, posunúť nadobudnuté vedomosti ďalej a spoznať nových ľudí.

Účastníci budú z Španielska Spain, Portugalska Portugal, Malty Malta, Česka Czechia, Talianska Italy a Slovenska Slovakia. Z každej krajiny bude po 3 účastníkov.

Ubytovanie TU a strava budú počas tréningu zabezpečené a financované z programu Erasmus+. Cestovné náklady budú preplatené do výšky 360 eur a platí sa 50 eurový poplatok.

❗️Vstup do krajiny je pre zaočkovaných voľný, rovnako to platí aj po príchode naspäť domov. ❗️

PRIHLÁSENIE JE MOŽNÉ CEZ FORMULÁR TU 

PRIHLASOVANIE  Čo najskôr