Európska dobrovoľnícka služba – skvelá alternatíva najmä pre absolventov

  • 0

Európska dobrovoľnícka služba – skvelá alternatíva najmä pre absolventov

Category:Možnosti pre vás

Počuli ste už o Európskej dobrovoľníckej službe? Že nie??? Ak Vám týždeň na mládežníckej výmene či tréningu nestačí, prinášame už aj ponuku vycestovať na Európsku dobrovoľnícku službu, ktorá trvá  1 – 12 mesiacov a je skvelou príležitosťou pre mladých ľudí ako získať nové skúsenosti, vedomosti, zlepšiť sa v angličtine, naučiť sa jazyk hostiteľskej krajiny, spoznať novú krajinu a jej kultúru, získať nových priateľov a ešte k tomu byť aj prospešní miestnej komunite…!

Čo? Kde? Pre koho? Za koľko?

Dobrovoľníkom sa môžete stať v jednej z týchto organizácií, ktoré sú akreditované Európskou úniou ako “hostiteľské” – http://europa.eu/youth/evs_database v celej Európe ale výnimočne i mimo nej.

Aktivity a úlohy ktoré dobrovoľník vykonáva sú rôzne – od organizácie kultúrnych, športových a outdoorových aktivít, či aktivít na ochranu životného prostredia, cez starostlivosť o deti, zvieratá, či postihnutých, učenie cudzieho jazyka či rôzne aktivity zamerané na média, marketing, grafiku či participáciu. Každý projekt sa líši a závisí od zamerania hostiteľskej organizácie a dohody medzi ňou a dobrovoľníkom.

Európskej dobrovoľníckej služby sa môžu zúčastniť mladí ľudia vo veku 17 – 30 rokov bez špeciálnych požiadaviek, akurát tak so základmi angličtiny a byť motivovaný k novým zážitkom a zlepšeniu seba i okolia. Dobrovoľník neplatí žiadne poplatky. Z grantu EÚ sú dobrovoľníkovi hradené ubytovanie, strava, vreckové, poistenie, jazykový kurz a príspevok na cestovné náklady v závislosti od vzdialenosti, ktorý zvyčajne pokryje celé cestovné náklady.

Pre lepšie pochopenie čo vlastne EDS-ka je si pozrite video bývalej EDS dobrovoľníčky v Macedónsku

https://www.youtube.com/watch?v=70HSbXZNeK4 

Na tejto stránke si môžete pozrieť viac videí a príbehov od rôznych EDS dobrovoľníkov: http://ec.europa.eu/youth/gallery/video_en.htm#evs_en

a spätná väzba od vyslaných dobrovoľníkov ADEL sú tu: http://www.adelslovakia.org/projekty/zrealizovane-projekty/v-zahranici/eds

Zaujalo ťa to? Chcel by si na EDS vycestovať aj ty, no nevieš ako na to?

Sú dva spôsoby ako sa stať dobrovoľníkom:

1. Ten najjednoduchší spôsob je že sa prihlásite na už schválený a finančne podporený projekt EDS. Ide v podstate o to hosťujúca organizácia prejavila záujem o hosťovanie dobrovoľníkov, a tak v spolupráci s nami napísali a podali projekt národnej agentúre programu Erasmus+. Tá keď ho schváli a pridelí grant, tak potom je  zverejnená výzva na prihlásenie na našej webovej stránke: http://www.adelslovakia.org/projekty/pripravujeme-pre-vas/eds. Výhodou je, že tu sú zverejnené programy ktoré sa budú určite realizovať a Vašou konkurenciou pri výbere budú len Slováci čím sa zvyšuje Vaša šanca na vybratie.

2. O čosi zložitejší spôsob je taký, že Vy sami si nájdete organizáciu ktorá by Vás bola ochotná hosťovať. Tento spôsob je v tomto lepší že Vy sami si nájdete organizáciu ktorej činnosť Vás zaujíma, v krajine ktorej chcete, dohodnete si úlohy ktoré budete vykonávať, termín kedy začnete a kedy skončíte svoju EDS, môžete ísť napr. aj v dvojici atď. Znie to ideálne, avšak fakt, že sú organizácie akreditované ako hostiteľské ešte neznamená že v súčasnosti hľadajú/potrebujú dobrovoľníka, preto mnohokrát záujemcom o EDS ktorí ich kontaktujú ani len nepríde žiadna odpoveď. Nebuďte preto sklamaní a pri zaslaní životopisu a motivačného listu sa snažte upútať, keďže záujemcov o EDS je veľa.

3. Namiesto prehľadávania a kontaktovania organizácií v databáze však môžete sledovať aj ponuky organizácií ktoré aktívne hľadajú dobrovoľníkov, najmä zvyčajne ešte v procese prípravy projektu. Takéto ale aj iné ponuky zverejňujeme tu: https://www.facebook.com/groups/849812115142020/ (alebo sú aj v napríklad v skupinách EVS Vacancy, EVS (European Voluntary Service) prípadne na webových stránkach: http://www.youthnetworks.eu v sekcii Vacancy/EVS volunteer ;  http://findevs.com/evs-projects/  ale aj na facebook stránke – https://www.facebook.com/pages/Discover-the-EVS-European-Voluntary-Service/139995199358271 Tento proces však trvá o čosi dlhšie, zvyčajne je to potrebné začať vybavovať minimálne 4 mesiace pred začiatkom EDS.

Ak teda budeme mať hosťujúcu organizáciu, tak potom je potrebné napísať a podať projekt/žiadosť o grant na Vašu EDS k agentúre programu Erasmus+ v niektorej krajine EÚ. Vy to však nemôžete urobiť ako jednotlivci, ale musí to urobiť buď Vaša budúca hosťujúca organizácia alebo vysielajúca organizácia. Proces EDS je totiž ako trojuholník v ktorom je zapojený potenciálny dobrovoľník, hostiteľská organizácia v zahraničí a vysielajúca organizácia ktorou je ADEL.

Ak si teda nájdete vhodnú organizáciu ktorá Vás bude ochotná prijať, napíšte nám na evs@adelslovakia.org a my urobíme všetko preto aby sme proces dotiahli do úspešného konca tak aby grant schválili a Vy ste mohli vycestovať na svoju vytúženú EDS-ku (žiadosť spoločne s hosťujúcou organizáciou napíšeme a buď žiadosť podáme my alebo oni).

Môže to na prvý pohľad vyzerať ako trochu zložitý postup, no ktorý však jednoznačne stojí za ten výsledok a tím ADEL ti veľmi rád so všetkým poradí a pomôže!

Dôležité termíny

Žiadosti o granty sa v tomto roku podávajú v týchto termínoch: 2. február, 26. apríl, 4. október. Ak grant bude schválený, môžete vycestovať o zhruba 3 mesiace po podaní projektu. Každopádne si nenechávajte nájdenie organizácie na poslednú chvíľu, napísanie projektu chvíľu trvá a keď nám dáte vedieť napríklad 1 februára že máte organizáciu a že chcete aby sme podali projekt tak sa to s najväčšou pravdepodobnosťou stihnúť nedá…

Časté otázky

  1. Môžem ísť na EDS ak som bol na erasme? – Áno, nie je to vôbec prekážkou
  2. Bol som na krátkodobej EDS (2mesiace), môžem ísť na EDS opäť? – Áno môžeš, maximálne však na 10 mesiacov (maximálny počet mesiacov na EDS je 12 mesiacov)

Túto sekciu budeme aktualizovať, tak nás kontaktuj a pýtaj sa na čokoľvek čo ťa zaujíma či už emailom alebo telefonicky


Komentovať