Zo svojej komfortnej zóny sme vystúpili v najvyššom pohorí Portugalska

  • 0

Zo svojej komfortnej zóny sme vystúpili v najvyššom pohorí Portugalska

Category:Príbehy účastníkov

Využi šance, ktoré ti život ponúka – aj o tom bola aj naša skúsenosť s mládežníckou výmenou v Portugalsku. Netušiac čo všetko nás čaká sme sa vybrali s cieľom rozšíriť si naše obzory v rôznych oblastiach, obohatiť náš život novými zážitkami a zároveň spoznať ľudí z rôznych krajín Európy. Projekt s názvom Up the mountain – Sports for life sa konal od 1. do 10. augusta v horskom mestečku Covilhã, ktorý sa nachádza v strednej časti Portugalska – v najväčšom národnom parku kde sa rozprestiera aj najvyššie pohorie krajiny – Serra da Estrela. Boli sme ubytovaní niekoľko desiatok kilometrov od Covilhy, v horskom prostredí, čo nám poskytlo tie najkrajšie pohľady na celé Portugalsko a možnosť spoznať časť tunajšej prírody.

Okrem našej päťčlennej slovenskej výpravy sa tejto výmeny zúčastnili mladí ľudia z Talianska, Bulharska, Poľska a, samozrejme, aj z Portugalska. Ako to už väčšinou býva na takýchto projektoch, v prvých dňoch sa držali ľudia viac-menej podľa národností no organizátori si dali záležať na tom, aby sa to postupne menilo prostredníctvom rôznych tímových aktivít a hier na spoznanie sa. Po večeri sme väčšinou mali tzv. národnostné večery, kde sme postupne, štát po štáte predstavovali svoju krajinu a záver bol v znamení večerných párty. Fungovalo to – postupne sme sa spoznávali a zabávali bez ohľadu na to, akej sme národnosti a boli sme ako jedna skupina. Dalo by sa povedať, že pre mnohých možno práve všetko toto spoznávanie sa, zoznamovanie, spolupráca bol prvý krok ktorým začali vystupovať zo svojej komfortnej zóny.

Organizátori projektu boli jednoducho skvelí. Program, ktorý si pre nás pripravili bol výborne vyskladaný.  Bol plný športu ale aj premýšľania nad rôznymi aspektmi súvisiacimi so športom. Zamýšľali sme sa nad tým, čo je pre človeka skutočne limit aby si mohol splniť svoj cieľ a športovať aj napriek fyzickým či iným prekážkam, ktoré sa vyskytnú. Výsledkom našich diskusií a zamýšľania sa boli v závere výmeny skupinové videá a práce. Inšpiráciou bolo napríklad aj rozprávanie majstra sveta v stolnom futbale, ktorý sa napriek svojmu nepochybne náročnému štúdiu medicíny nechce vzdať hry a súťaženia v tomto športe. Je teda príkladom toho, že športová kariéra a štúdium nie sú dve nezlučiteľné skutočnosti.

Ďalším krokom na prekonanie našej komfortnej zóny bolo skúšanie množstva nových športov, ktoré si pre nás organizátori pripravili a  ktoré sme nikdy predtým nevyskúšali.  Využili sme šancu, ktorá nám bola ponúknutá a mnohí z nás  sme si po prvý krát strieľali z luku, liezli na horolezeckej stene, pádlovali v bazéne, či hrali basketbal bez basketbalového koša na stoličkách.

Hoci hlavnou témou bolo športovanie, organizátori nám umožnili navštíviť aj samotné mesto Covilhã, najvyšší vrch Portugalska Torre s nadmorskou výškou 1993 m.n.m. a vidieť jednu z etáp z najväčších cyklistických pretekov v Portugalsku, The Volta a Portugal.

Desať dní tejto výmeny bolo nielen veľmi intenzívnych a pestrých ale aj veľmi rýchlych. Koniec projektu bol radostný no na druhej strane aj emotívny. Každý z nás nadviazal priateľstvá a pocit súdržnosti, ktorý sa ťažko opúšťal. Niektorí cestovali priamo domov, no viacerí sme ešte využili možnosť si predĺžiť čas v Portugalsku a spoznať ho o čosi viac. Naša slovenská skupinka sa s tou Poľskou stretla znova pri potulkách v Lisabone, a tak o trocha oddialila chvíle lúčenia.

A aký je záver? Portugalsko nás len presvedčilo v tom čo sme už vedeli, no možno sme na to zabudli. Neformálne vzdelávanie je rovnako dôležité ako to, ktoré je na školách či univerzitách. Ako sme už na začiatku uviedli: Využi šance, ktoré ti život ponúka. Jednou z nich môže byť aj mládežnícka výmena projektu Erasmus+ cez vysielaciu organizáciu ADEL Slovakia.

Ema Fričeková


Komentovať