Crafts 4 Social Change

  • 0

Crafts 4 Social Change

Category:Stories of participants

Slnko, more, dobré jedlo a ešte lepší ľudia. V tomto znamení sa niesli takmer dva krásne týždne strávené na malom ostrove takmer v centre Stredozemného mora – na Malte – kde sme mali tú možnosť zúčastniť sa erazmus plus projektu pod názvom „Crafts 4 Social Change“.

Projekt skúmal tematiku rozvoja kreativity a prepojenia našich kreatívnych nápadov s výpomocou spoločnosti. Mali sme možnosť vyskúšať rôzne umelecké techniky, ako napríklad découpage, maľovanie na sklo a keramiku, prácu s kožou a tvorbu kožených náramkov. Taktiež sme sa v rámci jednej aktivity, kedy sme viedli dialóg s domácimi, snažili zistiť, ako vnímajú recykláciu a čo robia pre to, aby sa zlepšila situácia s ochranou životného prostredia. O svojom jedinečnom podniku nám prišla porozprávať inšpiratívna Samba, ktorá nás previedla celým procesom vzniku jej módnej značky. A v rámci prednášky o vplyve koronavírusu na spoločnosť sme sa navzájom podelili o svoje vlastné skúsenosti, čo nám dalo možnosť vžiť sa do toho, ako toto obdobie prežívali iní mladí v iných európskych krajinách.

Ďalší úžasný aspekt tejto mládežníckej výmeny bola možnosť zorganizovať náš vlastný workshop, počas ktorého sme ako slovenská skupinka odprezentovali druhy umenia, ktorým sa každý venujeme a pre ostatných účastníkov vymysleli ďalšiu kreatívnu aktivitu. Taktiež sme sa dobre zabavili na kultúrnych večeroch, kedy sme si vypočuli nejaké zaujímavosti o Malte, Litve, Bulharsku, Rumunsku a Macedónsku, skúsili si zatancovať ich folklórne tance a ochutnali ich tradičné jedlá. A aj my sme odprezentovali Slovensko dôkladne premysleným programom a pre účastníkov pripravili zemiakové placky, jablkový koláč a priniesli kvantum sladkostí a pochutiniek.

Popri bohatom programe sa však nezabudlo ani na zábavu a na ďalšiu vynikajúcu časť každého erazmus plus projektu – spoznávanie okolia, krajiny, prírody. Počas týchto dvoch týždňov sme mali šancu vidieť naozaj unikátne miesta, ako napríklad záliv Saint Peter’s Pool, kde sme skúsili aj skok z útesov, najznámejšiu maltskú pláž – Riviera beach, tiché mesto – Mdina a samozrejme aj hlavné mesto – Vallettu. A počas voľného dňa sme sa vybrali na výletnú plavbu do Blue Lagoon, kde sme si oddýchli v priezračnej tyrkysovej vode.

Celý projekt sme ukončili výstavou našich kreatívnych výtvorov na trhu v prístave, kde mali náš stánok možnosť navštíviť domáci, ako aj iní turisti.

Na týchto 10 dní plných dobrej nálady, umenia a zábavných zážitkov strávených v mestečku Marsaxlokk budeme navždy v dobrom spomínať a ďakujeme za túto možnosť vystúpiť z komfortnej zóny, prebádať Maltu a vytvoriť si priateľstvá s ľuďmi z celej Európy.


Leave a Reply