Apology to Ecology!

Erasmus v Polsku - Wierzchoslawice
Načítanie mapy…

Dátum konania
20/09/2018 - 28/09/2018

Miesta konania
Wierzchosławice, Poland

Typ projektu:

Vybraní účastníci


Ponuka zúčastniť sa mládežníckej výmeny neďaleko Krakova v Poľsku na tému znečistenia a ochrany životného prostredia v dňoch 20. – 28. septembra 2018. Výmena je ZDARMA!

O čom projekt bude?

We want to encourage participants to be active in protecting the environment. We aim to make them familiar with the problem of pollution and show them ways to protect the environment. The aim is also to promote eco friendliness. As a result, we will create a social campaign promoting being eco.

Every day, every minute our world becomes more and more polluted. This is a very dangerous problem and especially young people should get concerned with it. Is it really the world we want our children to live in? We strongly believe that young people can together do something to contribute to protecting the environment.
The project will be mainly focused on environmental protection and sustainable development. A part of it will be also devoted to power engineering. We will talk about smog, water/air pollution, recycling. Participants will also improved soft skills, such as teamwork, public speaking, communication skills etc.

– participate in study visit to Kraków,
– work in teams in many workshops under the eye of facilitators,
– take part in debates, outdoor activities, meetings with the local community and experts.

PROJECT RESULTS
• Social campaign STOP SMOG prepared by the participants (campaign consists of „eco knowledge pills” )
• Eco-brochure (brochure promoting friendly attitude to environment and ways how to be eco)
• Enriching knowledge and skills of participants in the area of taking care of our natural environemnt)
• Improvement of soft skills (teamwork, public speaking, communication skills etc. )

Mládežnícka výmena je určená mladým ľuďom vo veku 18-30 rokov (líder môže byť starší). Účastníci budú z Poľska , Česka , Rumunska , Bulharska a Slovenska . Z každej krajiny bude po 6 účastníkov.

Ubytovanie (Hotel Witosowka) a strava budú počas mládežníckej výmeny zabezpečené a financované z programu Erasmus+. Mládežnícka výmena je ZDARMA (platí sa len 20eurový depozit ako záruka, že sa účastník zúčastní, ktorá bude vrátená prvý deň výmeny). Zo Slovenska bude doprava zabezpečená prenajatým minibusom, tiež zdarma.

DEADLINE NA PRIHLÁSENIE  do soboty, 4. augusta, do 23:59 zodpovedaním dvoch nižšie uvedených otázok. Ak nemáte možnosť otázky zodpovedať, musíte sa na našej stránke zaregistrovať a vyplniť všetky požadované informácie

V prípade akýchkoľvek otázok nám napíšte na apply@adelslovakia.org alebo do online chatu.