City Bound Training Course for Youth Leaders

City Bound Training Course for Youth Leaders
Načítanie mapy…

Dátum konania
30/09/2018 - 07/10/2018

Miesta konania
Berlin, Germany

Typ projektu:


Ponuka zúčastniť školenia pre lídrov mládeže, ktorí by sa radi v budúcnosti stali lídri mládežníckej výmeny City Bound. Školenie sa bude konať v Berlíne v dňoch 30. septembra – 7. októbra 2018. Tréning je určený pracovníkom s mládežou, aktívnym členom alebo dobrovoľníkom v rôznych organizáciách (od 18 rokov). Podmienkou je, že účastník sa v minulosti nezúčastnil školenia City Bound, avšak predošlé skúsenosti ako účastníka mládežníckej výmeny sú viac ako vítané.

Why a Training Course for Youth Leaders?
In order to implement high-quality youth exchanges we created a team of youth leaders that are moderating our activities and supporting young participants. The team develops rapidly therefore every year we provide a training for new leaders who wants to join us. This training course is directed to young people (18+), who wants to begin they adventure with City Bound exchanges and are planning to become national leaders for upcoming City Bound exchanges.

Here are some topics that we tackle during the training:

  • Basics of non-formal education and especially adventure-based-learning methodology – how to facilitate the learning session for a group
  • Discovering scenarios for learning session about various topics we deal with during City Bound exchanges.
  • Discovering processes that take place in the group, learning how to facilitate them.
  • Discussing tasks and responsibilities of youth leaders as well as legal regulation to supervise a youth group.

Adventure Based Learning is methodology focuses on cooperation games, trust building activities and problem solving. We use it in contest to strengthen pro-European attitudes among young people and provide them the most essential information about European Union, it origins, culture, and institutions. Adventure based Learning uses experiential learning (learning by experience) and the excitement of trying something new. In adventure-based learning programes the trainer challenges a group to achieve a goal, but does not explain how to successfully complete the challenge. Participants must work to find a solution individually and together as a team, and must communicate and learn from each other in order to be successful. Participants begin to recognize the inner resources, strengths, and positive qualities within themselves and within their team. Reflecting and debriefing on the experience or “adventure” afterwards allows them to learn more about both their personal behaviour and contributions as well as the group’s, and relate it back to their everyday lives and routines to create positive change.

Tréning je určený pracovníkom s mládežou, aktívnym členom alebo dobrovoľníkom v rôznych organizáciách (od 18 rokov). Účastníci budú z Grécka , Portugalska , Nemecka , Poľska , Talianska , Rumunska , Česka , Španielska a Slovenska . Z každej krajiny bude po 3 účastníkov.

Ubytovanie  (Abenteuerzentrum im Grunewald) a strava budú počas mládežníckej výmeny zabezpečené a financované z programu Erasmus+. Cestovné náklady budú preplatené do výšky 275 eur a platí sa 40 eurový poplatok (z toho 25 eur na mieste priamo organizátorovi).

DEADLINE NA PRIHLÁSENIE  do piatka, 17. augusta, do 23:59 zodpovedaním dvoch nižšie uvedených otázok. Ak nemáte možnosť otázky zodpovedať, musíte sa na našej stránke zaregistrovať a vyplniť všetky požadované informácie

V prípade akýchkoľvek otázok nám napíšte na apply@adelslovakia.org alebo do online chatu.

Účasť na projekte

If you would like to apply for project, please answer the following questions:

1. Question:  What is your motivation to participate in the project?
2. Question:  How do you think you will use the knowledge and skills which you gain at this project in your future life?

Prihlasovanie na tento projekt bolo uzatvorené. Momentálne prebieha výber účastníkov.