Co-AGE Volunteers Seminar

Map Unavailable

Dátum konania
20/01/2022

Typ projektu:


Niekoľkodňové semináre o témach koordinácie a mentoringu dobrovoľníkov v dňoch 20.1., 27.1., 17.2. a 24.2. vo Viedni a v Bratislave.
3 prvé stretnutia sú zamerané na prácu s dobrovoľníkmi, posledný 24.2 je zameraný na “co-age” dobrovoľníctvo mladých ľudí so seniormi.
V prípade teda, že Vás táto téma nezaujíma, je možné zúčastniť sa len prvých 3 stretnutí, prípadne ak nemôžete cestovať na všetky stretnutia, je možnosť sa pripojiť aj online. Všetky stretnutia budú prebiehať v angličtine.

Viac informácií:

The Mentoring Programme is made up of 4 seminar days targeting a methodological training for non-professional volunteer coordinators and specific workshops, where participants analyse good practises of the intergenerational cooperation in exchange with further experts.

We created methodological support programme for the staff members of senior homes, day care centres, senior organisations, NGOs dealing with volunteers or planning to launch a voluntary programme. 

Our programme addresses following issues:

  • Strengthening personal skills of non-professional volunteer coordinators eg. communication, problem solving, leadership, etc.
  • Onboarding and continuous training – knowledge transfer to the youth
  • Strengthening the long-term commitment of young people
  • Evaluation of personal efforts, direct feedbacks
  • Coaching and supervision
  • Defining good practises for supporting the cooperation between old and young

Celý Infopack aj s programom TU – Co-AGE Volunteers Mentoring Programme_invitation V131221EN.docx

Seminár je určený všetkým, ktorí majú záujem o danú tému, chcú sa ďalej profesionálne vzdelávať v danej problematike vo veku od 18 rokov.

Účastníci budú z Rakúska Austria a Slovenska Slovakia

Cestovné z Bratislavského kraja do Viedne a strava budú počas dní seminára a workshopu zabezpečené a financované z programu Interreg.

❗️Vstup do krajiny je pre zaočkovaných voľný, rovnako to platí aj po príchode naspäť domov. ❗️

PRIHLÁSENIE JE MOŽNÉ CEZ FORMULÁR TU 

PRIHLASOVANIE  ČO NAJSKOR

Projekt realizujeme ako súčasť projektu:Co-AGE Volunteers”, a Slovak-Austrian cooperation for intergenerational volunteering with vision build a transnational network of regional actors to support the commitment of young volunteers in their work with elderly people and promote intergenerational solidarity in the border region of Slovakia and Austria.

The mentoring program is part of the project funded from Interreg Slovakia-Austria and is co-financed by ERDF funds.

More information here: www.sk-at.eu