Design your Life

Design your Life Boodaville
Loading Map....

Dátum konania
30/04/2018 - 08/05/2018

Miesta konania
Barcelona, Spain

Typ projektu:


feedback od Paulíny:

“Projekt bol fakt super. Téma bola hrozne zaujímavá, veľa sme sa naučili a inšpirovali nápadmi na naše projekty. Najlepšie bolo, že všetci účastníci vedeli o téme fakt veľa, takže to bolo viac také zdieľanie nápadov, projektov, metód, lebo každý z nich je do permakultúry úplne zažratý. Super bolo aj to, že z každej krajiny bol len jeden účastník, takže vôbec sme sa neskupinkovali a stala sa z nás fakt dobrá partia. Všetci boli otvorení a jednoducho takí hipisáci 😀 Nemôžem sa dočkať, kedy začneme s našou permakultúrnou záhradou v našom CVČku, lebo viem, že s hocičím si nebudeme vedieť dať rady, tak mám toľko odborníkov na telefóne, že neviem, komu skôr zavolať. Jednoducho naozaj hodnotná téma s veľmi precíznym výberom účastníkov, čo sú podľa mňa 2 najdôležitejšie veci.”

 

Video z projektu tu: https://www.youtube.com/watch?v=3UYi3F2wncs&feature=youtu.be

Zhrnutie o čom tréning bol:

For the first 5 nights we stayed in tents, surrounded by nature, in Boodaville, a few kilometers away from Caseres and Calaceite. For the last 2 nights we stayed in dorm rooms in a community project in Barcelona. The project goal was to complete workshops on the fundamentals of permaculture and integrated design, see how to apply this to our own lifes,
to community projects and to experiment with a range of teaching methods to transmit permaculture ideas to young people. There was time for learning and sharing experiences and knowledge, introduce our countries and learn about other cultures.

A 7 day course with 5 days at Boodaville rural permaculture education project in the Matarranya region of Spain and 2 days in Barcelona city. The aim of the course was to explore the use of permaculture ethics and principles to design sustainable, even regenerative ways of living which can be integrated into your own life and your work with young people.

The first week focusesdon the use of resources such as water and soil with practical activities, techniques to encourage learner engagement and participation, and a design project. The last 2 days In Barcelona city focused on sustainable urban living and as well as visits to city gardens and radical community centres, participants discovered alternative education projects. The course covered some of the content of the Permaculture Design Certificate.

Účastníci boli zo Španielska Spain, Slovinska Slovenia, Francúzska France, Česka Czechia, Litvy Lithuania, Ukrajiny United States of America, Turecka Turkey, Maďarska Hungary, Slovenska Slovakia, Bulharska Bulgaria, Grécka Greece, Estónska Estonia, Macedónska North Macedonia, Rumunska Romania a Talianska Italy.