Dialogue Paths

Dialogue paths - školenie v Ríme
Načítanie mapy…

Dátum/čas
Date(s) - 11/02/2018 - 18/02/2018
Celodenná

Miesta konania
Rome, Italy

Typ projektu:

Vybraní účastníci


Ponuka zúčastniť sa školenia vo “večnom meste” – Ríme v dátume 11. – 18. februára 2018. Školenie sa bude zaoberať témami ako sú medzigeneračný, interkultúrný dialóg, kritické myslenie na lokálnej ale aj globálnej úrovni. Tréning je určený pracovníkom s mládežou, aktívnym členom alebo dobrovoľníkom v rôznych organizáciách (od 18 rokov).

OBJECTIVES OF THE TRAINING:

The project comes up from the observation of a pressing need for dialogue that crosses the world of youth, a need that has long been explored by Fondazione Labos , through research projects carried out at national level. In particular, the Foundation has found different dimensions within this need for dialogue: intercultural, intergenerational, among “peers”, and “between genres”. The project wants to transfer to a group of European trainers, a specific educational path, developed by Labos in relation to this social phenomenon, and which consists in an “education to dialogue”, in all its different aspects. Particularly, the educational path we’ll propose is composed by the following aspects:

  • Support young people to be aware of their resources and needs
  • Develop sharing and dialogue within the peer group
  • Educate on intergenerational, intercultural and gender dialogue
  • Educate young people on critical thinking and awareness of the social context they are part of, locally and globally (dialogue with society).
  • Support the transition from awareness of project and action needs.

DESCRIPTION OF THE ACTIVITIES

The project activity consists of a six days training course, in Rome, focused on the theme of ” education to dialogue “, in all its different aspects. The course, lasting six days, consists of several stages:

  • Presentation of participants and team building
  • Knowledge of the project’s theme and the different fields of application
  • Testing of methods
  • Study on the use of European certification tools.

Účastníci budú z Talianska , Estónska , Rumunska , Španielska , Bulharska a Slovenska .  Z každej krajiny bude po 2-3 účastníkov.

Ubytovanie (Hotel Friend) a strava budú počas tréningu zabezpečené a financované z programu Erasmus+. Cestovné náklady budú preplatené do výšky 275 eur a platí sa 50 eurový poplatok.

DEADLINE NA PRIHLÁSENIE  do piatka, 10. novembra, do 23:59 zodpovedaním dvoch nižšie uvedených otázok. Ak nemáte možnosť otázky zodpovedať, musíte sa na našej stránke zaregistrovať a vyplniť všetky požadované informácie

V prípade akýchkoľvek otázok nám napíšte na apply@adelslovakia.org alebo do online chatu

 

Účasť na projekte

If you would like to apply for project, please answer the following questions:

1. Question:  What is your motivation to participate in the project?
2. Question:  How do you think you will use the knowledge and skills which you gain at this project in your future life?

Táto udalosť je úplne obsadená.

Páči sa mi to
Páči sa mi to Super Haha Žasnem Nič moc Odpad