Entrepreneur for All

Tréning v Malage
Načítanie mapy…

Dátum/čas
Date(s) - 12/03/2018 - 18/03/2018
Celodenná

Miesta konania
Malaga, Spain

Typ projektu:

Vybraní účastníci


Máš dobrý nápad, rád by si začal/a podnikať a nevieš ako to zrealizovať? Zaujíma ťa sociálne podnikanie? Možnosť dozvedieť sa viac na tréningu v dňoch 12. – 18. marca v meste Malaga. Tréning je určený pracovníkom s mládežou, aktívnym členom alebo dobrovoľníkom v rôznych organizáciách vo veku od 18 rokov.

O čom bude tréning “Entrepreneur for All”?

General Overview of the Training Course:

“Entrepreneur for All” is 6 days training course for 30 youth workers or youth leaders which aims to empower them in the field of support and accompaniment of youth social entrepreneurial projects.
Since the last years in Europe, the promotion of entrepreneurship in youth work is a priority. Despite having good ideas, many young people don’t know the necessary tools to develop their entrepreneurial social projects; they need to be supported and accompanied to put in practice these projects. It has also been found that many workers in the field of youth are well prepared to motivate these youngsters but they are not sufficiently prepared to support the implementation of the projects
During this project we will work with a wide spectrum of projects, from social local entrepreneurial projects to international projects, especially in the field of the Erasmus + programme.

Objectives:

Concrete objectives of the TC are:
• To give the opportunity to participants to learn key elements and concepts of being entrepreneurial and discover how to support entrepreneurship.
• To get familiar with concepts and tools and practice how to apply them and how to transfer them to the youngsters they are working with.
• To let participants identify their needs and next steps to improve their competences accompanying and supporting young entrepreneurs
• To create a network that will allow support, networking, cooperation and sharing of experiences among participants.

The expected outcomes:

• A document for social workers that gather the keys of how to support young people in the development of their own entrepreneurial projects.
• A platform to support and facilitate the networking between the participants

The didactic methodology of the training will be based in three main points:

• Mix of theoretical inputs combined with practical exercises to allow the comprehension of the concepts and tools.
• Working with different learning methods based on non-formal education; like self-directed learning methods, reflection, peer to peer learning… to allow the transfer of the learning into different situations and into their reality.
• Using the existing resources in the TC: participants, trainers and real social entrepreneurial examples that we will get to know during the TC

Tréning je určený pracovníkom s mládežou, aktívnym členom alebo dobrovoľníkom v rôznych organizáciách starším ako 18 rokov. Účastníci budú z Talianska , Slovinska , Grécka , Estónska , Srbska , Rumunska , Španielska , Alžírska a Slovenska . Z každej krajiny bude po 2-6 účastníkov.

Ubytovanie (La Noria Youth Center) a strava budú počas tréningu zabezpečené a financované z programu Erasmus+. Cestovné náklady budú preplatené do výšky 275 eur a platí sa 50 eurový poplatok.

DEADLINE NA PRIHLÁSENIE  do piatka, 19. januára, do 23:59 zodpovedaním dvoch nižšie uvedených otázok. Ak nemáte možnosť otázky zodpovedať, musíte sa na našej stránke zaregistrovať a vyplniť všetky požadované informácie

V prípade akýchkoľvek otázok nám napíšte na apply@adelslovakia.org alebo do online chatu

Účasť na projekte

If you would like to apply for project, please answer the following questions:

1. Question:  What is your motivation to participate in the project?
2. Question:  How do you think you will use the knowledge and skills which you gain at this project in your future life?

Táto udalosť je úplne obsadená.

Páči sa mi to
Páči sa mi to Super Haha Žasnem Nič moc Odpad