ESC in Marche

Loading Map....

Dátum konania
17/05/2021 - 16/05/2022

Miesta konania
Marotta, Italy

Typ projektu:


“Volám sa Mária a nedávno som ukončila dobrovoľnícky projekt ESC v Marotte v Taliansku. 12 mesiacov som pracovala v lokálnom Červenom Kríži a mojou úlohou bolo asistovať pri plánovanom transporte pacientov z ich domov, alebo sociálnych zariadení do škôl a nemocníc. Nič až tak ťažké a človek zažije množstvo zaujímavých vecí a získa väčší pocit zodpovednosti a naučí sa pracovať s postihnutými deťmi či pacientami chodiacimi na dialízu. Okrem toho spozná aj to ako funguje Červený kríž zvnútra a môže sa zúčastňovať na jeho kurzoch a aktivitách, vrátane kurzu prvej pomoci.

Súčasťou našich aktivít bol aj každotýždňový mentoring kde sme sa zameriavali na motiváciu,  správne myslenie a využitie času, tvorenie budúcnosti, tímovú prácu a podobné témy. Rovnako sme sa každý týždeň zúčastňovali aj hodín talianskeho jazyka, ktoré nám pri učení sa taliančiny prišli vhod.

Všetci štyria sme bývali v spoločnom dome neďaleko od našeho sídla Červeného kríža a tak sme mali možnosť riadne sa spoznať navyknúť si na bývanie s inými ľuďmi a naučiť sa tolerovať zvyky z iných krajín (a nie vždy to bolo ľahké, verte mi ☺ )

.

Voľný čas sme trávili spoznávaním Marotty, okolitých miest ako aj cestovaním po celom Taliansku. Naučili sme sa mnohé o zvykoch a mentalite Talianov. Najmä to ako nelámať špagety, nedávať na pizzu ananás a ako piť kávu za horúca.

Často sme sa však stretávali aj s dobrovoľníkmi z iných projektov a teda sme sa dozvedeli aj niečo aj o iných krajinách. Napríklad že v Španielsku a Portugalsku sa víno riedi kolou, alebo Spritom, čo radšej netreba hovoriť talianom lebo tí si na víno potrpia. A zase ochotne naučili niečo ich o Slovensku. Napríklad ako sa robia halušky či krupicová kaša.

Momentálne som v podobnom projekte v rovnakom Červenom kríži na ďalší rok a uvidím čo nové mi tento rok prinesie.”

Maria