Euth Work

Euth Work - tréning v Portugalsku
Načítanie mapy…

Dátum/čas
Date(s) - 01/04/2018 - 08/04/2018
Celodenná

Miesta konania
São João do Estoril, Portugal

Typ projektu:

Vybraní účastníci


Práca s mládežou mimo školy už nie je len o organizovaní a vyplnení voľného času. Seminár sa bude zaoberať témou porozumenia práce s mládežou, profesionálneho rozvoja pracovníkov s mládežou a ako posilniť európsky a medzinárodný rozmer tejto práce. Je určený pracovníkom s mládežou, aktívnym členom alebo dobrovoľníkom v rôznych organizáciách.  Seminár sa bude konať v portugalskom meste São João do Estoril neďaleko Lisabonu v dňoch 1. – 8. apríla. 2018.

Zhrnutie o čom seminár bude:

Since the ’90s, youth work has grown rapidly, but although it is nowadays widely recognized as a valid mean to support the development and participation of young people, there isn’t across Europe a shared knowledge of its features, a common framework in terms of recognition neither a clear strategy for the development of the competences of the human resources involved in the sector.

Questions like “Who is the youth worker? How to become a youth worker?” and “What’s his/her role in Europe?” are still hard to be answered. This it not only due the broad spectrum of the sector and the multi-dimension of the approaches, but also because scarce are the opportunities for youth workers to debate over such questions in a in-depth and structured way among peers.

The project was conceived having in mind these considerations and was drafted out with the aim to reflect, assess and promote youth work across Europe.

The organizations involved in this project are aware of the great impact youth work has in the main burning issues of Europe – such as employment, social cohesion and civic participation – but they are also aware that such impact could be greater and more effective if there would be more space for debate, share and cooperate between youth workers at European level. The Seminar wants to represent such space; a space to:

  • Broaden the understanding of youth work’s practices, policies and systems;
  • Increase youth workers’ and youth leaders motivation and satisfaction and contribute to their professional development;
  • Disseminate good practices to strengthen the cooperation between organizations and increase their capacity to operate at EU level.

Seminár je určený pracovníkom s mládežou, aktívnym členom alebo dobrovoľníkom v rôznych organizáciách (od 18 rokov). Účastníci budú z Bulharska , Česka , Estónska , Francúzska , Nemecka , Grécka , Írska , Talianska , Litvy , Rumunska , Slovenska a Turecka . Z každej krajiny bude po 2 účastníkov.

Ubytovanie (Fundação O Século) a strava budú počas semináru zabezpečené a financované z programu Erasmus+. Cestovné náklady budú preplatené do výšky 360 eur a platí sa 50 eurový poplatok.

DEADLINE NA PRIHLÁSENIE  do piatka, 2. februára, do 23:59 zodpovedaním dvoch nižšie uvedených otázok. Ak nemáte možnosť otázky zodpovedať, musíte sa na našej stránke zaregistrovať a vyplniť všetky požadované informácie

V prípade akýchkoľvek otázok nám napíšte na apply@adelslovakia.org alebo do online chatu.

Účasť na projekte

If you would like to apply for project, please answer the following questions:

1. Question:  What is your motivation to participate in the project?
2. Question:  How do you think you will use the knowledge and skills which you gain at this project in your future life?

Táto udalosť je úplne obsadená.

Páči sa mi to
Páči sa mi to Super Haha Žasnem Nič moc Odpad