Let’s Cross the Borders and Live Together

Let’s Cross the Borders and Live Together
Loading Map....

Dátum konania
14/04/2019 - 25/04/2019

Miesta konania
Istanbul, Turkey

Typ projektu:


feedback od jedného z účastníkov:

“Let s cross the borders and live together. Bol môj prvý projekt ktorého som sa mal možnosť zúčastniť vďaka agentúre ADEL Slovakia. Čo sa týka organizačných schopností slovenskej strany som bol milo prekvapený, keďže ja som ten typ čo sa stratí aj v Bratislave. Hneď po potvrdení účasti som bol pridaný do skupiny, kde sa riešili organizačné veci okolo dopravy a programu. Naša pridelená koordinátorka nám pomohla zabezpečiť letenky a riešila prípadné problémy aj počas projektu.

Hneď po príchode na miesto sme sa bez problémov ubytovali v hoteli nad moje očakávania, pretože čo si budeme hovoriť kto by čakal 4hviezdičkový hotel pre erasmus študentov. Ľudia z celého projektu boli veľmi milí a všeobecne dosť vzdelaný aj čo sa týkalo problematiky. Tento personálny aspekt býva určite individuálny na každom projekte a práve o to vďačnejší som že som “schytal” takú super partiu. Pre mňa, ako študenta psychológie bol program aj organizácia postačujúca, aj keď si viem určite predstaviť zlepšenia vzhľadom na to, že väčšina účastníkov študovala daný problém a bolo to pre nich nedostačujúce.

Samozrejme všetko zlé je na niečo dobré, takže vďaka benevolentnejšiemu programu ktorý začínal o 10 doobeda s prestávkou na obed a končil o 16.00 sme mali možnosť objavovať kultúru mesta, ako aj nočný život. Milo prekvapený som bol aj z vyplatenia cestovných nákladov v hotovosti a to v posledný deň pobytu. Ohľadne krajiny alebo respektíve mesta by som povedal asi len toľko, že aj keď to bola diametrálne odlišná mentalita a kultúra ako naša, cítil som sa naozaj bezpečne a veľmi príjemne. Bežnou vecou boli dezerty v reštauráciách zadarmo alebo milé gestá od bežných ľudí v meste. Táto cela skúsenosť mi dala veľmi veľa a určite by som to odporučil každému jednému z vás.”

Tomáš

Zhrnutie o čom mládežnícka výmena bola:

Let’s Cross the Borders and Live Together! was an youth exchange that aimed to emphasize one of the most important problematic which EU and Turkey tackles: Refugees, Asylum Seekers and Immigrants. Too many families torn apart during the Syrian crisis and too many people displaced from their home country to escape war and find asylum and a better place to live.

Their first choice was mostly EU and Turkey due to better living standards. However, each nation and their people have different values and culture which brings the issue and problem of integration. But the number of displaced people is vast and it is an impossible task to challenge this issue as a single country. Therefore integrated, holistic strategies and actions should be provided not only by national states and EU but also by local and regional actors such as NGOs and local administrations.

In this context, our project aimsed to contribute to the this huge challenge by creating a pilot training programme for young people and volunteers which can play a vital role for their integration and also increase the level of tolerance of the society for Refugees, Asylum Seekers and Immigrants.

Účastníci boli z Turecka Turkey, Grécka Greece, Talianska Italy, Rumunska Romania, Česka Czechia a Slovenska Slovakia.