Let’s STOP hate speech

Loading Map....

Dátum konania
21/04/2017 - 29/04/2017

Miesta konania
Wierzchosławice, Poland

Typ projektu:


“Môj feedback k projektu je pozitívny. Síce to nemám s čím porovnať keďže som bol prvýkrát na niečom podobnom ale myslím si že to bolo na dobrej úrovni. K ubytovaniu a strave nemám čo dodať, bez problémov.” Kristián

“V prvom rade ti chcem poďakovať, že som bola vybraná na výmenu, si to pamätám jak včera keď som sedela na prednáške a zrazu mi prišiel potrvrdzujúci email, a ja som sa začala usmievať a ukazovať to všetkým naokolo ? …Išla som na výmenu len zo zámerom zlepšiť si anglinu a samozrejme priblížiť sa problematike HATE SPEECH, (keďže TUKE toho veľa z angliny neponúka).. Myslela som si, že to bude výmena ako každá iná, ale… teraz môžem čestne prehlásiť.. že som sa toho dozvedela veľa, veľa o mne… A skutočne si prajem, kiežby neboli žiadne vzdialenosti medzi nami, kiežby sme mohli všetci mohli žiť jak číňania natlačení v jednej bytovke a poznali sa všetci navzájom ? (aj keď to nie je možné )” Zuzka

Zhrnutie o čom výmena bola:

The aim of this youth exchange was to increase the awareness of the need to fight with hate speech which occurs in the European sphere and is especially visible on the cultural background. Through this project, we wanted to promote tolerance in many aspects and encourage people to fight with different forms of intolerance and hate speech. We wanted to point out on the hate speech which is visible in the Internet, the media, public sphere. Participants of the exchange also improved their soft skills. As a result of this project, social campaign opposing hate speech is carried out on a large scale.

The main objective of the project was to exchange experiences and good practices between young people in the field of preventing the spread of hate speech, as well as developing skills in using tools of intercultural education which can be used by participants in their daily activities.

The methodology was based on non-formal education. The participants took part in energizers, interactive workshops, debates, simulations, reflective and evaluation groups, field game, group workings, case studies.

There was also trip to Krakow during youth exchange.

Project results:

  • Social campaign against hate speech prepared by the participants which will be held in the Internet;
  • Fanpage on FB „Face Hate Speech” promoting fighting with hate speech;
  • Enriching knowledge and skills of participants in the area of prevention of hate speech,its forms and tools for countering cultural prejudice.

Na výmene boli účastníci z  Bulharska Bulgaria, Česka Czechia, Litvy Lithuania, Rumunska Romania, Poľska Poland a Slovenska Slovakia. Z každej krajiny bude 7 účastníkov.

Ďakujeme Fundacja Nowe Inspiracje za zorganizovanie výmeny.