Locality

Projekt v Hollókő KA3
Načítanie mapy…

Dátum/čas
Date(s) - 22/03/2018 - 28/03/2018
Celodenná

Miesta konania
Hollókő, Hungary

Typ projektu:

Vybraní účastníci


Ponuka zúčastniť sa školenia ZDARMA na vidieku v Maďarsku v dedinke Hollókő (zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO). Školenie sa bude konať 22. – 28. marca 2018 a je učené mladým ľuďom, ktorý by radi zrealizovali projekt na tému štrukturovaného dialógu a aktívnej participácie mladých ľudí. Počas školenia navštívite aj Budapešť.

Zhrnutie o čom školenie bude:

Locality merges experience and curiosity within its program, and it has been designed with the aim to support organisations to realize and prepare for carrying out their own Structured Dialogue related projects of any kind. As one can see above, the organizers and trainers have many years of involvement in the Structured Dialogue process which should help with reaching this goal even easier. The training course on one hand is an opportunity to get more acquainted with topics such as the Structured Dialogue, the learning process in Key Action 3 (KA3) projects, partnership and cooperation with decision makers; but also it’s a possibility to build a network and finalize together future partnerships that contribute to and utilize the opportunities the Structured Dialogue has to offer to all parties involved.

Therefore, the TC is recommended for youth workers and youth leaders, staff from municipalities or other relevant stakeholders who are ready to cooperate at any level towards a better youth participation in decision-making processes. The TC will be a platform for the participants to work on their own proposals and also to join projects that were submitted before but haven’t been accepted so far.

Some points that might help you with the preparation:

  • As for a basic understanding, KA3 projects support meetings between young people and decision makers, and can be local, national and international projects
  • You are not expected to have had apply to a KA3 project before, you only need an idea on how to improve youth participation in decision making processes.
  • Try to fit your idea to your own organization and context – may it be a national umbrella organization or a local NGO, working on youth work in general or in specific areas. Real impact is important.
  • The more concrete ideas and proposals you have, the better. If you have some partners in mind already as well, even better!

Tréning je určený mladým pracovníkom s mládežou, aktívnym členom alebo dobrovoľníkom v rôznych organizáciách, ale aj zástupcom miestnych zastupiteľstiev (od 18 rokov). Účastníci budú z Maďarska , Bulharska , Macedónska , Litvy , Talianska , Španielska , Portugalska a Slovenska . Z každej krajiny bude po 2 účastníkov.

Ubytovanie a strava budú počas tréningu zabezpečené a financované z programu Erasmus+. Cestovné náklady budú preplatené do výšky 180 eur a neplatí sa žiaden poplatok.

DEADLINE NA PRIHLÁSENIE  do piatka, 9. februára, do 23:59 zodpovedaním dvoch nižšie uvedených otázok. Ak nemáte možnosť otázky zodpovedať, musíte sa na našej stránke zaregistrovať a vyplniť všetky požadované informácie

V prípade akýchkoľvek otázok nám napíšte na apply@adelslovakia.org alebo do online chatu.

Účasť na projekte

If you would like to apply for project, please answer the following questions:

1. Question:  What is your motivation to participate in the project?
2. Question:  How do you think you will use the knowledge and skills which you gain at this project in your future life?

Prihlasovanie na tento projekt bolo uzatvorené. Momentálne prebieha výber účastníkov.

Páči sa mi to
Páči sa mi to Super Haha Žasnem Nič moc Odpad