Red card for social exclusion

Red card for social exclusion
Loading Map....

Dátum konania
20/09/2019 - 28/09/2019

Miesta konania
Murska Sobota, Slovenia

Typ projektu:


Mládežnícka výmena o športe a o tom, ako sa šport dá využiť aj nástroj propagácie tímovej spolupráce, tolerancie a dialógu.

Článok o výmene tu: https://www.adelslovakia.org/pribehy-ucastnikov/o-sporte-v-slovinsku 

Ako bolo? Feedback z fb skupiny od jednotlivých účastníkov:

“Ahoj, bolo super úplne. Mne osobne sa páčilo veľmi nemám čo vytknúť. 100% spokojnosť. Dalo nám to podľa mna take pochopenie ľudí čo sú odsudzovaní a zamyslenie sa nad tým. Taktiež veľa skúseností, zlepšenie sa v angličtine..” Marko

“….Myslim že expert na social exlusion sa zo mňa nestal ale aspoň som mal možnosť si intenzivne precvičiť angličtinu, citim že za tento týždeň som sa v angličtine posunul viac ako za 3 roky na gympli” Martin

“Mne sa tiež veľmi páčilo. Ako Marko povedal, dosť som sa aj ja zamyslela nad tým ako ľudia odsudzujú “iných” ľudí. Spoznali sme nových ľudí, novú kultúru, krajinu. Bolo parádne. ?” Adriana

“Pre mna to bola taka “dovolenka” od skoly. Oddychol som si tam od viacerých povinnosti. Bol to viacmenej bezstarostny zivot. Co sa tyka ubytovania a jedla tak myslim si ze nikto by sa nemal stazovat. Spoznali sme novú krajinu, nových ľudí, vytvorili sme si nové kamarátstva ktore si myslim ze neostali iba v Rakicane ale budu pokracovat aj nadalej. Organizátori boli velmi milí a tolerantní. Boli sme nútení rozprávať po anglicky a to nám všetkým velmi pomohlo.” Stanislav”

Zhrnutie o čom mládežnícka výmena bola:

41 young people from Croatia Croatia, Slovakia Slovakia, Italy Italy, Slovenia Slovenia, and Lithuania Lithuania participated in Youth exchange »Red card for social exclusion« where we learned:

– how to improve relationships between young people,

– how to build their own social network,

– to find opportunities for inclusion through sports in their surroundings,

– to learn about the difficulties faced by disabled people,

– how they can become involved in society through sports, and at the same time they will find out what is not a sport and

– through outdoor activities to learn how to care for the health of young people in the project.

The project that took place in Murska Sobota, Slovenia, improved the social and psychological indicators of exclusion of young people.

During the project, the participants have acquired a set of skills and competencies that will contribute to our work in the context of cultural diversity where discrimination continues, human rights are not always respected, democratic values and principles that are misunderstood or not implemented in practice: human rights and values, critical thinking, peacebuilding, non-violent communication, media-graphic relief, intercultural inclination.

What we have done:

We conducted workshops

– Is social exclusion on sports grounds?

– Presentations/discussions: we have discussed with the representatives of the municipality and the stakeholders who should get a “red card”

– Role-playing: we prepared workshops for involving young people in society through sports

– Photo-workshop / discussion: social integration through sport

– created a holistic graphic image (developed ICT competences)

– Prepared a video: prepared a short video about what does not belong to and along the sports grounds

– Prepared a Handbook on social inclusion through sports

 

Video from the project is here: https://www.youtube.com/watch?v=EFfPTWi2Q1I