The magic glasses

The magic glasses - mládežnícka výmena Erasmus vo Španielsku
Mapa nie je dostupná

Dátum konania
12/08/2019 - 20/08/2019

Miesta konania
Iscar, Spain

Typ projektu:

Vybraní účastníci

  • Veronika Letková
  • Monika Mathiová
  • Patrícia Kroupová
  • Dušan Bálint
  • Karolína Osrmanová


Ponúkame možnosť zúčastniť sa mládežníckej výmeny, počas ktorej sa účastníci naučia viac o športe a akú úlohu zohráva v živote zdravotne znevýhodnených. Mládežnícka výmena sa bude konať v dňoh 12. – 20. augusta v španielskom meste Iscar.

Zhrnutie o čom mládežnícka výmena bude:

When a person is affected by a disability, must face a double task:

  • All people facing a threat situation suffer a strong emotional impact, which allows the person to accept and adapt to the situation.
  • Secondly, he must adapt to a new lifestyle different from the one he was used to, to a new situation.
    Every individual develops his own means to deal with this type of situation, means that are translated by a series of more or less useful reactions. For this reason, reactions to disability are usually an example of their habitual way of reacting to stress.

Also sports and physical activity can develop a feeling of freedom for the disabled and allow a manifestation of infinity of emotions that they need to show such as: anger, confusion, anguish, disappointment or frustration among others, as well as fear or the joy of facing new situations to experience. Therefore, sport can be a very useful tool that is available to everyone

We believe that adapted sports will not reach the importance it deserves as long as society continues to place limits on the disabled. These invisible limits are stronger than the physical limits suffered by people with some type of disability. There are still those prejudices that do not benefit anyone and nevertheless greatly harm this group that today continues to be a great unknown, marginalized at times, by shame and compassion, which diminish their freedoms.

Therefore in this exchange we want to make understand to the participants through the practice and study of various adapted sports that the sport practiced by the disabled population, also has a function educational. We can, therefore, use physical activity as a means of learning, not only physical skills but also psychological, enhancing the autonomy of the athletes with disabilities and facilitating their social relationships.

In the same way that people without disabilities find in sports a means of social facilitation, the disabled population finds sport benefits both physical and psychological, feeling competent in that practice that they perform and serving this practice as an enhancing factor of self-esteem and of social competence. Likewise, the participants learn psychological techniques, making it easier to meet the needs of the population with which they work.

Mládežnícka výmena je určená mladým ľuďom vo veku od 18 – 30 rokov. Účastníci budú zo Španielska , Portugalska , Česka , Bulharska , Francúzska a Slovenska . Z každej krajiny bude po 5 účastníkov.

Ubytovanie (Residencia Deportiva de Íscar) a strava budú počas mládežníckej výmeny zabezpečené a financované z programu Erasmus+. Cestovné náklady budú preplatené do výšky 360 eur a platí sa 35 eurový poplatok vopred + 15 eur na mieste za  privátny autobus, ktorý odvezie účastníkov z letiska v Madride na miesto konania mládežníckej výmeny)

DEADLINE NA PRIHLÁSENIE  do nedele, 19. mája, 23:59 zodpovedaním dvoch nižšie uvedených otázok. Ak nemáte možnosť otázky zodpovedať, musíte sa na našej stránke zaregistrovať a vyplniť všetky požadované informácie

V prípade akýchkoľvek otázok nám napíšte na apply@adelslovakia.org alebo do online chatu.