The Mutual Aid 3

Loading Map....

Dátum konania
23/03/2021 - 23/03/2022

Miesta konania
Kazanlak, Bulgaria

Typ projektu:


Adriana bola na ročnom dobrovoľníckom programe v Bulharsku v organizácii “Youth Development Center-Mutual Aid”

“Väčšina ľudí pozná Bulharsko len ako dovolenkovú destináciu a cestuje tam kvôli moru a plážam. Musím sa priznať, že pred tým, ako som tam pôsobila ako dobrovoľníčka cez European Solidarity Corps program, som o ňom tiež nevedela veľa. Preto som zostala veľmi príjemne prekvapená, keď som počas roka stráveného v Bulharsku mala možnosť spoznávať túto krajinu a kultúru a zistila, že Varna a Burgas nie sú zďaleka najzaujímavejšími miestami na návštevu a že Bulharsko predčilo moje očakávania v mnohých ohľadoch.

Od konca marca 2021 do konca marca 2022 som pôsobila v organizácií Youth Development Center – Mutual Aid v malom meste Kazanlak v strede krajiny. To leží v tzv. údolí ruží, ktoré dostalo názov práve pre ružové polia a výrobu produktov z ruží, ktorými sa Bulharsko preslávilo. Každý rok na prelome mája a júna sa tu koná festival ruží, ktorý navštevuje množstvo turistov nielen z Bulharska, ale aj zo zahraničia. Počas neho som si vyskúšala napríklad aj zber ruží, ktorým si miestni privyrábajú.

Veľa ľudí sa ma pýtalo, prečo som si vybrala práve Bulharsko, keď môžem ísť do akejkoľvek inej krajiny v Európe. V skutočnosti ma ale zaujal projekt s názvom Mutual Aid 3 a fakt, že išlo o Bulharsko pre mňa nebol až taký podstatný. Náplňou projektu bolo vytváranie obsahu a článkov pre newsletter a webstránku našej organizácie a týmto spôsobom propagovanie krajiny, kultúry, turizmu a dobrovoľníctva. Takisto išlo o návštevu škôl a prezentáciu našich krajín, ekológie, európskych programov a pod., organizovanie eko festivalu, Erasmus training kurzu a eko workshopov pre deti, návšteva denných stacionárov, tvorba plagátov, letákov, príprava výstav a rôznych zbierok pre znevýhodnené skupiny a veľa iného.

Samostatnou kapitolou bol eko festival projekt, počas ktorého nám pomáhalo ďalších 10 dobrovoľníkov z rôznych krajín, ktorí s nami strávili dva mesiace v Kazanlaku. Jeho podstatou bola práca s deťmi v neďalekej dedine, kde sme pre nich organizovali eko workshopy, ukazovali im ako recyklovať a vytvárali krátke eko videá a pod. Všetko toto malo za cieľ rozšíriť ich povedomie o ekológií a environmenálnych témach. Súčasťou eko festivalu bolo aj cestovanie po krajine, počas ktorého sme mali možnosť spoznať rôznych malých podnikateľov a organizácie a pomáhať im v ich práci.

Na projekte som bola s ďalšími dvoma dobrovoľníčkami, s ktorými sme zdieľali ubytovanie, zúčastňovali sa aktivít, cestovali a spoznávali. Zároveň sme mali veľa príležitostí spoznávať dobrovoľníkov z rôznych miest v krajine, k čomu nám dopomohol on-arrival training v Sofií. S niektorými z nich sme sa spolupracovali na rôznych iniciatívach a spoločne sme chodili na výlety. Musím povedať, že väčšinu nášho voľného času sme trávili cestovaním a spoznávaním krajiny, no okrem Bulharska som navštívila aj iné krajiny ako Turecko, Grécko, Rumunsko a Severné Macedónsko.

Rok v Bulharsku zbehol rýchlejšie ako by sa zdalo a keď sa pozriem späť, vidím strašne veľa zážitkov, ktoré by som inak nenadobudla; ľudí, ktorých by som inak nespoznala; miest, ktoré by som inak nenavštívila a veci, ktoré by som sa inak nenaučila. Znova sa mi potvrdilo, že vystúpiť mimo komfortnej zóny mi prinieslo viac, ako som pôvodne očakávala.” 

Aďa Čigášová