Viseu Jovem – Viseu

EVS vo Viseu v Portugalsku
Načítanie mapy…

Dátum konania
15/03/2019 - 15/05/2019

Miesta konania
Viseu, Portugal

Typ projektu:


Ponuka zúčastniť sa dobrovoľníckej služby v portugalskom meste Viseu. Počas dobrovoľníckeho pobytu budú dobrovoľníci zapojení do aktivít organizácie, pomáhať s organizovaním podujatí pre obyvateľov mesta, aktivít pre mládež s postihnutím a dôchodcov.

Možnosť vycestovať na dobrovoľnícky pobyt v dvoch rôznych dĺžkach:

– 2-mesačný dobrovoľnícky pobyt
– 6-mesačný dobrovoľnícky pobyt

Dátum začiatku je flexibilný

Dobrovoľník bude bývať spolu s ďalšími dobrovoľníkmi z Nemecka, Chorvátska a Arménska v zdielanej izbe v mládežníckom hosteli so spoločnou obývacou izbou a sociálnymi zariadeniami.

CIELE dobrovoľníckej služby:

 • Improvement of the 8 key competences for lifelong learning
 • Knowledge in European Union project management related to Youth, Culture and Citizenship
 • Deep knowledge about the EU policies involving Youth
 • Promotion of Erasmus+ for the youngsters and local community
 • Skills and competences in Youth Working
 • Development of capacibilities in a transversal way
 • Ability to be participative and active in the society
 • Development of capacibilities in a transversal way
 • Ability to be participative and active in the society
 • Empowering and development of a sense of ownership, acquiring and understanding of their wider communities
 • Ability for planning and achieve objectives and anticipated learning outcomes
 • Awareness for the volunteering in the development of local communities
 • Engaging in group work, led by young people exploring issues in depth
 • Development of creativeness and sense if initiative
 • Ability to work with young people on self awareness and addressing needs

VIAC INFO O PROJEKTE:

Adamastor together with the Municipality of Viseu has a project called the Youth Center Fontelo, a space where diverse activities are dynamized , using the non-formal education method, aimed at young people. Just a short eg.: empowering young people to become autonomous and confident to play their role as active citizens of society; digital competencies; weekly workshops of cultural sharing and tandem idioms; assisting young people by giving them access to new experiences and acquiring new skills; environmental awareness workshops; support youth being more active and to gain more selfconscious about different cultures and mindsets; sense of initiative and entrepreneurship; promote trainings ‘’learning by doing’’; artistic and cultural activities.

Attending old people’s house providing attention and gathering stories; Organizing social, engaging art events across the city that invite to share the passion of creation despite of skills or difference in ability; Making open air/in-house movie nights on social topics, in particular short films; possible in partnership with local cinema and Youth Center; Launching unusual fundraising campaigns; Street actions to promote FAJUVIS and APPDA explaining that with European programs there is a possibility to integrate youngsters with youngster with special needs; Promoting the volunteering between the local community and the organizations.

UBYTOVANIE:

The Youth Hostel of Viseu lives side by side with Fontelo Park, one of the greenest lungs in the city of Viseu and where the Sports Park is located. Moreover, it is relatively close to the historical center of the city, which can be reached in 5 to 10 minutes by foot.

Dobrovoľnícky pobyt (EDS) je určený mladým ľuďom vo veku 17 – 30 rokov. Dobrovoľníci budú z Nemecka , Chorvátska , Arménska a Slovenska . Z každej krajiny bude 1 dobrovoľník.

Ubytovanie a strava budú počas dobrovoľníckej služby zabezpečené a financované z programu Erasmus+. Dobrovoľník bude bývať spolu s ďaľšími dobrovoľníkmi v zdielanej izbe v mládežníckom hosteli so zdielanou obývacou izbou a sociálnymi zariadeniami. Cestovné náklady budú preplatené do výšky 360 eur. Dobrovoľníkovi bude zabezpečené poistenie, jazykový kurz portugalčiny a vreckové.

DEADLINE NA PRIHLÁSENIE   ČO NAJSKOR zodpovedaním dvoch nižšie uvedených otázok. Ak nemáte možnosť otázky zodpovedať, musíte sa na našej stránke zaregistrovať a vyplniť všetky požadované informácie

V prípade akýchkoľvek otázok nám napíšte na evs@adelslovakia.org alebo do online chatu

Účasť na projekte

If you would like to apply for project, please answer the following questions:

1. Question:  What is your motivation to participate in the project?
2. Question:  How do you think you will use the knowledge and skills which you gain at this project in your future life?

Prihlasovanie na tento projekt bolo uzatvorené. Momentálne prebieha výber účastníkov.