Young People for Legality In Europe

Young People for Legality In Europe / corleone
Načítanie mapy…

Dátum konania
12/05/2018 - 19/05/2018

Miesta konania
Corleone, Italy

Typ projektu:

Vybraní účastníci


Sloboda, dôstojnosť, ľudské práva, spravodlivosť. Aj takto by sa dala charakterizovať téma mládežníckej výmeny, ktorá sa bude konať v sicílskom mesto Corleone, ktoré je známe najmä z filmu Krstný otec. Termín mládežníckej výmeny je 12. – 19. mája 2018.

OBJECTIVES OF THE PROJECT

The issue of the defense of legality is increasingly important in Europe, both within the civil society and the institutions. To affirm the value of legality means – first of all – fighting against corruption and organized crime, as problems that affect strongly the community life, compromising its future. On the other hand, the struggle for legality is a form of citizenship education, for the promotion and teaching of the common values of freedom, dignity, human rights, justice. Educational content that should be central in youth education. This important and difficult educational objective requires a great methodological attention and a great creativity on the part of the different actors involved in this educational challenge. The aim of this project is specifically to realize a youth exchange activity, which will be focused on two themes:

  • the struggle for justice and legality, as an essential issue in the youth education, crucial for the future of Europe;
  • the communities’ narration methods, as tools to involve young people in the education to legality.

In the framework of education to legality, we decided to focus on communities’ narration methods, as they are innovative approaches able to actively involve young people and create a significant impact on the social fabric. Indeed, through the community narratives it’s possible to enhance the stories and the values of those who fight for legality on the frontline, as well as the stories of ordinary citizens who daily choose not to pander to illegality, trying to affirm the values of common good. Telling these experiences, especially through creative media methods, effective from a communicative point of view, means the possibility to reach the hearts and the minds of many citizens, and above all makes these narratives interesting for young people, thanks to a language close to their communicative code.

The idea of this project was born in Corleone, Sicily, a symbolic and emblematic place for the struggle for legality; a place where, since 20 years, citizens have started to speak about their town, to affirm values which are different from those “told” by the criminality.

Mládežnícka výmena je určená mladým ľuďom vo veku 18 – 30 rokov. Účastníci budú z Talianska , Litvy , Estónska , Rumunska , Bulharska a Slovenska . Z každej krajiny bude po 5 účastníkov.

Ubytovanie a strava budú počas mládežníckej výmeny zabezpečené a financované z programu Erasmus+. Cestovné náklady budú preplatené do výšky 120 eur (limit je nižší, no dá sa do neho zmestiť – letieť účastníci budú 11 – 20 mája s prestupom v Miláne. Doprava z letiska do dedinky Corleone, kde sa bude mládežnícka výmena konať, je zabezpečená organizátorom mládežníckej výmeny a zdarma). Platí sa 50 eurový poplatok

DEADLINE NA PRIHLÁSENIE  do DNEŠNEJ POLNOCI zodpovedaním dvoch nižšie uvedených otázok. Ak nemáte možnosť otázky zodpovedať, musíte sa na našej stránke zaregistrovať a vyplniť všetky požadované informácie

V prípade akýchkoľvek otázok nám napíšte na apply@adelslovakia.org alebo do online chatu

Páči sa mi to
Páči sa mi to Super Haha Žasnem Nič moc Odpad