Youth 4 Sport 2 (November 17 – April 18)

Načítanie mapy…

Dátum/čas
Date(s) - 01/11/2017 - 30/04/2018
Celodenná

Miesta konania
Nicosia, Cyprus

Typ projektu:

Vybraní účastníci


6 mesiacov (November 2017 – Apríl 2018) na Európskej dobrovoľníckej službe na CYPRE. Viac informácií o tom čo je EDS si môžete prečítať tu: http://www.adelslovakia.org/moznosti-pre-vas/eds-skvela-alternativa-najma-pre-absolventov

Info o tom čo by si počas 6 mesiacov na Cypre robil: 

After the successful completion of our first EVS project with the theme of sport and healthy lifestyles we are continuing this project for the second year. The impact of the first project on the local youth has seen a great impact on local youth with regard to their attitudes towards sporting activities and making healthier lifestyle choices.

As part of the activities of our youth centre we undertake a variety of activities for young people, from language learning, to various clubs and educational seminars and workshops. However, we have noticed that very few Cypriots are active in sports or any sports activity. Social media has had an impact on the way young people interact with each other but this has also changed the activity level of the youth. We have managed to get the youth more active in their society but we need to work on their physical activity now.

Our project will allow our current volunteers from Cyprus and our new volunteers from other countries to work on ways and projects to get our youth more physically active so that they can have a healthier lifestyle. We will create events and activities that include more sports so that they have more energy and vitality. Our EVS volunteers will learn all these methods and will also teach other members of the community to do these tasks. Our volunteers will work in various areas of the abovementioned project and will also work in the various areas of our youth centre and interact with our local community and promote the idea of Sports and physical activities and at the same time help members for the community have a healthier lifestyle. In addition to the physical activities we will also promote a healthy lifestyle by showing our youth about eating healthy food and finding alternatives to junk food and fast food that are healthy and economical.

The youth will work with youth and with people within the organisation on the various projects and events. The volunteers are always encouraged to give their input and the organisation will support the ideas of the volunteers.

We hope that at the end of this project our youth are more aware of the importance of including sports into their daily lives and having a healthy diet and healthy lifestyle. We also hope that our volunteers will take these lessons back to their own countries and initiate similar projects and activities in their own countries. We will continue to support this project after this EVS project and hope for it to be so successful that we can have a follow up EVS project to continue the work of this project.

Správa od dobrovoľníka, ktorý je momentálne na Cypre v tejto organizácii:

Ahoj Lenka, hlasim sa naspat z Nikozie, youth exchange bola perfektna skusenost, dost lutujem ze som to neobjavil omnoho skorej! Taka koncentracia mudrych, krasnych inteligentych mladych ludi sa mi veru asi este nepostastila. Dozvedel som sa o roznych moznostiach pre mladych ludi a urcite ich budem dalej objavovat!! Naozaj som si to uzil. V Nikozii momentalne cez den 37 bez mracika. Celkom peklo. Zatial nemozem povedat krive slovo na nic a ani nechcem dufam ze to bude takto pokracovat nadalej. O dva tyzdne idem na on arrival training priamo tu v Nikozii. Su tu este aj predosli dobrovolnici tiez skveli ludia. Jedine blbe pocity som mal asi prvu noc ked som sa dostal do postele po 40 hodinach s myslienkou ze co som si to spravil. Ale odvtedy sa mam skvele. Tema projektu je super som ale zvedavy ako sa postavia k nasim navrhom lebo ti predosli mali snimi dost nezhody ale mne sa to zatial nepotvrdilo. Mozno uz tento tyzden budem mat radio show na rozne temy tak keby si mala zaujem poslem link .

Ubytovanie bude pre dobrovoľníka zabezpečené a zdarma, cestovné náklady preplatené do výšky 275eur, dobrovoľník dostane vreckové vo výške 110eur a bude mať zabezpečenú stravu 3krát na deň+ občerstvenie (špeciálne potreby – vegetarián/vegán a pod, alergie budú zohľadnené). Taktiež bude mať dobrovoľník zabezpečené poistenie, jazykový kurz gréčtiny a preplatenú dopravu v rámci mesta.

Mal by si záujem zúčastniť sa? Termín začiatku je flexibilný/možnosť začať aj napríklad 14 novembra…

DEADLINE NA PRIHLÁSENIE  do 23. septembra 2017 23.59 h Prihlásiť sa môžete zodpovedaním dvoch nižšie uvedených otázok. Ak nemáte možnosť otázky zodpovedať, musíte sa na našej stránke zaregistrovať a vyplniť všetky požadované informácie

V prípade akýchkoľvek otázok nám napíšte na evs@adelslovakia.org alebo prostredníctvom online chatu.

Účasť na projekte

If you would like to apply for project, please answer the following questions:

1. Question:  What is your motivation to participate in the project?
2. Question:  How do you think you will use the knowledge and skills which you gain at this project in your future life?

Pre odoslanie prihlášky na projekt musíte mať vytvorený používateľský účet. Ak už účet vytvorený máte tak prosím prihláste sa.


Páči sa mi to
Páči sa mi to Super Haha Žasnem Nič moc Odpad