Dobrovoľníctvo v zahraničí

  • 0

Dobrovoľníctvo v zahraničí

Category:Možnosti pre vás

Ak Vám týždeň na mládežníckej výmene či tréningu nestačí, existuje aj možnosť vycestovať ako dobrovoľník v rámci programu “Európsky zbor solidarity”, ktorý trvá  1 – 12 mesiacov a je skvelou príležitosťou pre mladých ľudí ako získať nové skúsenosti, vedomosti, zlepšiť sa v angličtine, naučiť sa jazyk hostiteľskej krajiny, spoznať novú krajinu a jej kultúru, získať nových priateľov a ešte k tomu byť aj prospešní miestnej komunite!

Program funguje už viac ako 20 rokov, v minulosti sa volal “Európska dobrovoľnícka služba”, preto je možné nájsť viac informácií o programe či skúsenostiach iných dobrovoľníkov pod takýmto názvom.

Čo? Kde? Pre koho? Za koľko?

Aktivity a úlohy ktoré dobrovoľník vykonáva sú rôzne – od organizácie kultúrnych, športových, či aktivít na ochranu životného prostredia, cez starostlivosť o deti, zvieratá, či postihnutých, učenie cudzieho jazyka či rôzne aktivity zamerané na média, marketing, grafiku či participáciu. Každý projekt sa líši a závisí od zamerania hostiteľskej organizácie a dohody medzi ňou a dobrovoľníkom.

Dobrovoľníkom sa môžu zúčastniť mladí ľudia vo veku 18 – 30 rokov bez špeciálnych požiadaviek, akurát tak so základmi angličtiny a byť motivovaný k novým zážitkom a zlepšeniu seba i okolia. Dobrovoľník neplatí žiadne poplatky. Z grantu EÚ sú dobrovoľníkovi hradené ubytovanie, strava, vreckové, poistenie  a príspevok na cestovné náklady v závislosti od vzdialenosti, ktorý zvyčajne pokryje celé cestovné náklady.

Pre lepšie pochopenie o čom je program je si pozrite videá od predošlých dobrovoľníkov tu: http://ec.europa.eu/youth/gallery/video_en.htm#evs_en

Spätná väzba od vyslaných dobrovoľníkov ADEL sú tu: https://www.adelslovakia.org/projekty/zrealizovane-projekty/v-zahranici/dobrovolnictvo

Zaujalo ťa to? Chcel by si sa stať dobrovoľníkom tiež, no nevieš ako na to?

Sú dva spôsoby ako sa stať dobrovoľníkom:

1. Ten najjednoduchší spôsob je že sa prihlásite na už schválený a finančne podporený projekt. Výzvy na prihlásenie sú zverejnené buď na:

– -našej webovej stránke: https://www.adelslovakia.org/projekty/aktualne-projekty/dobrovolnictvo

– vo fb skupine: https://www.facebook.com/groups/849812115142020/

– na stránke programu – https://europa.eu/youth/solidarity_en (tam sú zverejnené všetky ponuky ku ktorým získate prístu po registrácii).

Vycestovať môžeš zvyčajne v horizonte 1 – 3 mesiacov / dá sa zvyčajne na presnom dátume začiatku dohodnúť.

2. O čosi zložitejší spôsob je taký, že Vy sami si nájdete organizáciu ktorá by Vás bola ochotná hosťovať. Tento spôsob je v tomto lepší, že Vy sami si nájdete organizáciu ktorej činnosť Vás zaujíma, v krajine ktorej chcete, dohodnete si úlohy ktoré budete vykonávať. Databáza organizácií, ktoré môžete kontaktovať nájdete tu – https://europa.eu/youth/volunteering/organisations_en (vygenerujte si tie, ktoré sú “hostiteľské”, avšak nie všetky v súčasnosti hľadajú/potrebujú dobrovoľníka, preto mnohokrát záujemcom, ktorí ich kontaktujú ani len nepríde žiadna odpoveď). Následne hosťujúca organizácia podá projekt/žiadosť o grant k agentúre programu Erasmus+ v niektorej krajine EÚ a čaká sa za schválením. Je to dlhší proces a vycestovať by ste mohli zhruba najskôr až o 3 – 5 mesiacov. Odporúčame preto prvú možnosť.

Proces programu je totiž ako trojuholník v ktorom je zapojený potenciálny dobrovoľník, hostiteľská organizácia v zahraničí a vysielajúca / “supporting” organizácia ktorou je ADEL.

Ak si teda nájdete vhodnú organizáciu, ktorá Vás bude ochotná hosťovať, napíšte nám na esc@adelslovakia.org a my budeme radi Vašou “supporting organisation”.

Môže to na prvý pohľad vyzerať ako trochu zložitý postup, no ktorý však jednoznačne stojí za ten výsledok a tím ADEL ti veľmi rád so všetkým poradí a pomôže!


Komentovať