Dobrovoľníctvo v zahraničí

  • 2

Dobrovoľníctvo v zahraničí

Category:Možnosti pre vás

Možnosť vycestovať do zahraničia v rámci programu “Európsky zbor solidarity” a je skvelou príležitosťou pre mladých ľudí ako získať nové skúsenosti, vedomosti, zlepšiť sa v angličtine, naučiť sa jazyk hostiteľskej krajiny, spoznať novú krajinu a jej kultúru, získať nových priateľov a ešte k tomu byť aj prospešní miestnej komunite! Dĺžka projektov je rôzna, môže trvať 2 týždne, 3 mesiace alebo aj celý rok.

Program funguje už viac ako 20 rokov, v minulosti sa volal “Európska dobrovoľnícka služba”, preto je možné nájsť viac informácií o programe či skúsenostiach iných dobrovoľníkov pod takýmto názvom.

Program funguje aj v súčasnosti, počas Covid 19, informácie k aktuálnej situácii nižšie.

Čo? Kde? Pre koho? Za koľko?

Aktivity a úlohy ktoré dobrovoľník vykonáva sú rôzne – od organizácie kultúrnych, športových, či aktivít na ochranu životného prostredia, cez starostlivosť o deti, zvieratá, či postihnutých, učenie cudzieho jazyka či rôzne aktivity zamerané na média, marketing, grafiku či participáciu. Každý projekt sa líši a závisí od zamerania hostiteľskej organizácie a dohody medzi ňou a dobrovoľníkom.

Dobrovoľníkom sa môžu zúčastniť mladí ľudia vo veku 18 – 30 rokov bez špeciálnych požiadaviek, akurát tak so základmi angličtiny a byť motivovaný k novým zážitkom a zlepšeniu seba i okolia. Dobrovoľník neplatí žiadne poplatky. Z grantu EÚ sú dobrovoľníkovi hradené ubytovanie, strava, vreckové, poistenie a cestovné náklady. 

Pre lepšie pochopenie o čom je program je si môžete pozrieť videá od predošlých dobrovoľníkov tu: http://ec.europa.eu/youth/gallery/video_en.htm#evs_en

Spätná väzba od vyslaných dobrovoľníkov ADEL je tu: https://www.adelslovakia.org/projekty/zrealizovane-projekty/v-zahranici/dobrovolnictvo

Zaujalo ťa to? Chcel by si sa stať dobrovoľníkom tiež, no nevieš ako na to?

Výzvy na prihlásenie sú zverejnené buď:

– vo fb skupine, kde pravidelne zverejňujeme zaujímavé ponuky: https://www.facebook.com/groups/849812115142020/

– na našej webovej stránke: https://www.adelslovakia.org/projekty/aktualne-projekty/dobrovolnictvo

– na stránke programu – https://europa.eu/youth/solidarity_en (tam sú zverejnené všetky ponuky ku ktorým získate prístup po registrácii).

Vycestovať môžeš zvyčajne v horizonte 2 týždňov – 3 mesiacov / dá sa zvyčajne na presnom dátume začiatku dohodnúť s organizáciou.

Ak budeš vybraný a nájdeš si vhodnú organizáciu, ktorá ťa bude ochotná hosťovať, napíš nám na esc@adelslovakia.org a my budeme radi tvojou “sending organisation”. Proces programu je totiž ako trojuholník, v ktorom je zapojený potenciálny dobrovoľník, hostiteľská organizácia v zahraničí a vysielajúca / “supporting” organizácia ktorú dobrovoľník musí mať z krajiny odkiaľ pochádza. 

UPDATE – COVID 19:

Dobrovoľnícke projekty prebiehajú aj v súčasnosti na rozdiel od výmen a školení, keďže ide v podstate o presťahovanie sa za prácou do inej krajiny. Mnohí dobrovoľníci zostali vo svojich hosťujúcich krajinách aj v marci, keď pandémia vypukla alebo priebežne začínali nové projekty počas celého roka 2020.

V prípade, žeby si sa rozhodol vycestovať na nejaký dobrovoľnícky projekt, avšak počas jeho realizácie by si mal pocit že jeho realizácia v súčasnosti nie je najvhodnejšia alebo bezpečná, môžeš sa vrátiť/pozastaviť trvanie projektu a potom sa vrátiť do krajiny keď sa situácia zlepší. Prípadne projekt môžeš aj úplne ukončiť.

Náklady navýšené kvôli Covid19 – napr. testy budú preplatené z grantu tiež.

Dobrovoľnícke projekty sú v súčasnosti veľmi flexibilné a mnohé aktivity sa dajú realizovať aj online.

Samozrejme závisí od konkrétnej organizácie, náplne práce či miesta – avšak napr. realizovať v súčasnosti dobrovoľnícky projekt na vidieku alebo v prírode (mali sme aj také), je určite bez pochýb veľmi bezpečné a vhodné.

Viac odpovedí na otázky spojené s realizáciou Erasmus+ študijného pobytu alebo dobrovoľníctva v angličtine tu: https://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/resources/coronavirus-faq-participants_en

V prípade že budeš mať akékoľvek otázky tak sa na nás neváhaj tiež kedykoľvek obrátiť, radi poradíme s čímkoľvek.


2 komentáre

Dobrovoľníctvo v zahraničí v súčasnosti | ADEL

4 januára, 2021at 12:26 pm

[…] Viac informácií o tom ako nájsť dobrovoľnícky projekt sú uvedené tu: https://www.adelslovakia.org/moznosti-pre-vas/dobrovolnictvo-v-zahranici  […]

Aký bol pre nás rok 2020? | ADEL

11 januára, 2021at 3:43 am

[…] aj v tomto roku a článok o tom aké sú opatrenia alebo čo to vlastne je si môžte prečítať TU […]

Komentovať