10 dní v Samobore

  • 0

10 dní v Samobore

Category:Príbehy účastníkov

V októbri 2022 som sa ako člen slovenského tímu so sprievodnou organizáciou ADEL Slovakia zúčastnila na mládežníckej výmene v chorvátskom Samobore. Tento projekt bol mojou druhou skúsenosťou s programom Erasmus+ a musím povedať, že naozaj prekonal moje očakávania.

Pred začatím projektu som si pozrela hlavné mesto Záhreb, kde sme sa s ostatnými účastníkmi stretli a vyrazili spoločne na miesto. Prostredie bolo veľmi príjemné, vládla rodinná atmosféra a od začiatku bolo cítiť, že prístup organizátorov z Pozitiva Samobor bude osobný a čestný. S programom sme začali hneď na druhý deň, a to zoznamovacími a ice-breaking aktivitami. V priebehu nasledujúcich dní plných workshopov, diskusií, či brainstormingov sme získali neskutočné množstvo nových poznatkov a vedomostí z okruhov hlavnej témy projektu – udržateľnosť a ekológia. Preberali sme témy ako osobný rozvoj, dobrovoľníctvo, zdravý životný štýl, ohľad na prírodu, orientácia v lese, triedenie odpadu a všeobecne čo môže človek urobiť aby zmenšil stopu, ktorú zanecháva na našej planéte Zemi.

Keďže program Erasmus+ sa nesie v duchu nonformal education, žiadna aktivita nebola vedená formou prednášky, práve naopak, všetky boli interaktívne, s cieľom aby sme my, účastníci, vedeli spojiť naše vedomosti a skúsenosti a následne vyvodili záver, či akýkoľvek výsledok. Nikto nebol nútený sa zapájať, no všetci sme dostali priestor sa vyjadriť.

Počas projektu sme si každý viedli osobný denník, kde sme si zapisovali svoje pocity, vyjadrovali svoju spokojnosť/nespokojnosť s našou prácou a taktiež svoje ciele na nasledujúce dni. Bolo veľmi produktívne reflektovať čo sa dialo a aký vplyv na to my máme.

Každá krajina dostala určitý večer priestor sa odprezentovať v podobe kultúrnej noci. Ani nemusím hovoriť ako veľmi prínosné tieto aktivity sú. Minimálne pre mňa je učiť sa o iných krajinách neformálnou cestou veľmi prínosné. Taktiež intenzívne komunikovať 10 dní v anglickom jazyku s rovesníkmi z polovice Európy je príležitosť, ktorú v škole nedostaneme.

Na konci týždňa sme všetci účastníci zhrnuli naše získané poznatky do jedného projektu – udržateľného blogu, na ktorý sme zavesili videá, články, rozbory, či diskusie ohľadom našej rozpracovanej témy. Teraz sa spätne môžeme pozrieť na našu prácu, ktorá je naozaj obdivuhodná.

Na záver by som zhrnula, že to bolo naozaj krásnych a poučných 10 dní plných smiechu, vzdelávania, rozhovorov, spievania, výraznej kultúry, nových priateľstiev a celkovo nezabudnuteľných a silných zážitkov. Všetkým odporúčam využívať príležitosti programu Erasmus+, zúčastňovať sa na projektoch ktoré nestoja nič, no dávajú veľa. Ďakujem organizácii ADEL za túto možnosť. 

-Lucia

 


Komentovať