2 týždňové dobrovoľníctvo v Chorvátsku

  • 0

2 týždňové dobrovoľníctvo v Chorvátsku

Category:Príbehy účastníkov

Hneď po nasadnutí do autobusu sme si uvedomili, že najbližšie dva týždne nášho života budú poriadna výzva. Zimné Chorvátsko nie je práve lukratívna lokalita a my sme navyše smerovali do dediny Veliki Žitnik s 25 obyvateľmi, kam nechodí ani autobus. Prečo sme sa na to dali? Po príchode na miesto nás čakal šok. Nie ten, pri ktorom sa chcete otočiť na päte a zutekať. Ten príjemný. Ocitli sme sa v prekrásnom prostredí tichej dedinky, v ktorej sídlila organizácia Outward Bound Croatia. Privítal nás milý organizačný tím a my sme sa po chvíli cítili skutočne ako doma.

Počas dobrovoľníckeho projektu Winter Language, ktorého sme boli súčasťou, sme si mali vyskúšať výučbu angličtiny v miestnej škole. Neplánovaný štrajk učiteľov, ktorý zatvoril chorvátske školy však narušil naše plány. Organizátori sa ale ničoho nezľakli a my sme počas náhradného programu pomohli s prípravou nového centra pre postihnuté dedičky v blízkom meste. Spoločnými silami sme zorganizovali aj Family Day – akciu pre rodiny z okolitých miest, ktorým sme sa snažili priblížiť aktivity organizácie OBC.

Počas voľných dní sme navštívili historické centrum Zadaru, ostrov Ugljan a takisto vycestovali na juh, do letnej dovolenkovej destinácie Šibenik. Tam nás prekvapilo príjemné slniečko, ktoré atmosféru mesta pozdvihlo na úplne inú úroveň. Domov sa nám ísť nechcelo. Statočne sme si poplakali, ale už teraz vieme, že s touto partiou skvelých ľudí sa nevidíme naposledy.

Vďaka projektu sme si mali možnosť prvýkrát vyskúšať chuť dobrovoľníctva, variť pre 17 ľudí a veľa iného. Ďakujeme ADEL Slovakia a takisto chorvátskej organizácii Outward Bound Croatia za medzinárodné priateľstvá, užitočné vedomosti a hlavne spomienky na celý život.

Daniela Mošková, Lucia Kohútová, Nikoleta Strelingerová


Komentovať