Ako bojovať proti vylúčeniu

  • 0

Ako bojovať proti vylúčeniu

Category:Príbehy účastníkov

Erasmus+ projekt na tému sociálneho vylúčenia sa konal v poľskom meste Wierzchoslawice. Konal sa od 8.novembra do 16. novembra 2019. Už prvý deň bol perfektný, keď sme po skorom príchode spoznali Joannu a Magdalenu, dve z troch organizátorov tohto projektu. Po príchode tímov z iných krajín sme sa hrali rôzne aktivity na „prelomenie ľadov“ medzi účastníkmi.

Druhý deň sme sa už venovali téme projektu. Robili sme rôzne skupinové aktivity, workshopy a večer nechýbal večer, počas ktorého sa prezentovalo Poľsko a Litva. Ďalší deň sme navštívili blízke mesto Tarnow spolu s medzinárodnými kamarátmi. Tam sme mali voľný program. Pozreli sme si historické centrum a ochutnali poľské koláčiky. V tento večer sa v našom ubytovacom centre konal aj program pri príležitosti osláv poľského sviatku. Program počas nasledujúcich dní pozostával z aktivít, národných večerov, energizrov, fotenia a pod.

Jeden deň sme navštívili aj Krakowskú univerzitu a centrum pre postihnuté deti. V Krakówe sme mali prednášku na tému starnutia. Študentky aj pani profesorka si pre nás prichystali úžasnú prezentáciu a plné vrece vedomostí. V centre pre mentálne choré detičky sme mali možnosť vidieť ako sa Poľsko dokáže postarať o takéto deti. Nachádzajú sa tam kone, o ktoré sa deti starajú a sú aj súčasťou terapií, psy, plno odborných tried a množstvo učiteliek a vychovávateliek, ktoré sú týmto chorým deťom oddané.

Úžasným zážitkom bol príchod  dvoch odborníkov, ktorí nám dali možnosť vyskúšať si simulátor parkinsonovej choroby pomocou rukavíc, zrakových chorôb, a staroby ako takej. Dobrovoľníkovi dali na plecia, chrbát, kolená a nohy závažia, ktoré simulovali pocity starého človeka.

V neposlednom rade bol neuveriteľný zážitok spoznať tak veľa úžasných ľudí na tak malom mieste a vytvoriť priateľstvá, ktoré pretrvávajú. Najťažším momentom pre mňa bolo odísť z mesta, ktoré nesie v mojom srdci meno malý domov a rozlúčiť sa s ľuďmi, ktorí robili moje dni vo Wierzschoslaviciach takými nádhernými. Organizátori projektu aj ľudia z ADEL Slovakia sa o nás postarali najlepšie ako sa dalo a ja som rada, že som sa mohla zúčastniť môjho prvého projektu práve tu.

Michaela Pavuková


Komentovať