Ako sa na týždeň zastavil svet

  • 0

Ako sa na týždeň zastavil svet

Category:Príbehy účastníkov

V dňoch 1.mája – 10.mája sme sa zúčastnili výmeny UNSTOPPABLE WORLD v španielskom mestečku Puente Genil. Témou celej výmeny bolo získať nové poznatky z oblasti migrácie a začleňovania migrantov do spoločnosti.

Napriek tomu, že naša výmena začínala 1.mája, pre niektorých z nás začalo toto dobrodružstvo už o niečo skôr, keďže náš let bol naplánovaný z Viedne o 5:30 ráno. Pri našom prvom stretnutí bolo hneď jasné, že vytvoríme super partiu a nasledujúcich desať dní sa rozhodne nudiť nebudeme. Po krátkom zoznámení sme si skrátili čas kartami, ktoré nás sprevádzali celou výmenou a postupne sme do nášho „kartárskeho klubu“ pribrali aj Nigérijčana, Pakistanca, či Estónca.

Po asi trojhodinovom lete sme pristáli v slnkom zaliatej Málage. Z letiska sme prvým metrom zamierili do centra, skadiaľ sme sa mali prepraviť do našej finálnej destinácie Puente Genil. Na vlakovej stanici sme zistili, že najbližší vlak nám pôjde asi o päť hodín, čo nám však dalo ideálnu príležitosť na krátku prechádzku po meste. Po pár hodinách sme už však ako prvá krajina úspešne dorazili do našej rezidencie v Puente Genil. Keďže prvé aktivity boli naplánované až vo večerných hodinách, rozhodli sme sa ísť do ulíc a trochu preskúmať zákutia nášho dočasného bydliska. Počas tejto krátkej prechádzky sme si stihli vybudovať dosť veľkú „závislosť“ na miestnej zmrzline.

Po príchode a ubytovaní každej z krajín sme absolvovali prvé Ice-breakingové aktivity, ktoré oficiálne odštartovali našu výmenu.
Aktivity boli zamerané najmä na pochopenie súčasných problémov spojených s migráciou. Za celú našu skupinu musím povedať, že tieto aktivity boli veľmi prospešné a otvorili nám oči vo viacerých smeroch. Nebolo to však len o migrácií. Naše komunikačné schopnosti v anglickom jazyku boli na konci výmeny oveľa lepšie v porovnaní s tým, ako tomu bolo na jej začiatku. Taktiež sme sa naučili riešiť rôzne problémy, logicky myslieť, prezentovať svoje myšlienky a správne sa vyjadrovať.

Popri tomto neformálnom type vzdelávania sme však nezabudli ani na zábavu. Každý večer sme sa stretli spolu s ostatnými účastníkmi výmeny v spoločenskej miestnosti, kde to stále žilo. Výrazne tomu prispievali kultúrne večery každej krajiny, ktoré zábavu vždy ideálne naštartovali. Neskromne si trúfame povedať, že slovenský večer bol zo všetkých najlepší. Nechýbali horálky, tyčinky, korbáčiky ale aj borovička a tatranský čaj.

Súčasťou výmeny boli aj dva výlety do historickej Córdoby a turisticky mimoriadne obľúbenej Málagy, s ktorou sme už stihli mať krátke dočinenie. V oboch mestách sme strávili dostatok času nato, aby sme stihli spoznať všetky kultúrne pamiatky týchto miest, aby sme ochutnali miestne špeciality, navštívili obchodné centrá, alebo len tak si sadli na kávu.

Výmena ubehla skutočne veľmi rýchlo, no dala mi toho viac, než som pôvodne očakával. Netušil som, že za tak krátku dobu je možné spoznať nové kultúry, ich problémy, pochodiť nádherné španielske mestá, naučiť sa množstvo nových informácií, ale to najhlavnejšie, stretnúť fantastických ľudí, na ktorých budem spomínať do konca života.

Týmto krátkym článkom by som sa chcel v mene celej slovenskej skupiny, ktorá sa zúčastnila tejto výmeny, poďakovať organizácií ADEL, ktorá nám dala možnosť zažiť množstvo neopísateľných zážitkov. Radi by sme vám poďakovali za vzornú komunikáciu a neustálu pomoc v prípade potreby. A pre tých, ktorí stále váhajú, či sa na nejaký projekt prihlásiť alebo nie len odkazujem, že cez ADEL som absolvoval zatiaľ dve výmeny, a to na Cypre a v Španielsku, a boli to najlepšie dni môjho života. Takže určite neváhaj a šup-šup podávaj prihlášku. 🙂

Dejan Súkala


Komentovať