Ako sme sa našli na projekte “Finding You”

  • 0

Ako sme sa našli na projekte “Finding You”

Category:Príbehy účastníkov

Začiatok decembra sme sa rozhodli stráviť v daždivom, no veľmi vianočne naladenom Anglicku v rámci projektu s názvom “Finding You” – na ktorom sme rozoberali, či nás škola dostatočne pripravila na zamestnanie. Taktiež sme sa učili ako si zlepšovať soft skills, aby sme sa lepšie uplatnili na trhu práce.

Projekt sa odohrával kúsok od Londýna, konkrétne v Gilwell parku. Na projekte sa zúčastnilo 30 účastníkov zo 6 krajín – Španielsko, Taliansko , Rumunsko, Bulharsko, Grécko a nás 5 Slovákov. Celý projekt sa niesol vo veľmi uvoľnenom duchu vďaka ice-breakerom, energizerom a rôznym aktivitám, ktoré sa samozrejme striedali s debatami či modelovými situáciami.

Prvé dni sme venovali prevažne zoznamovaniu sa s novými ľuďmi, a tak sme sa navzájom rýchlo spoznali a našli si kamarátov, čo nám veľmi uľahčilo našu výmenu – väčšinu dňa sme totiž trávili v medzinárodných skupinkách. S ostatnými účastníkmi sme porovnávali naše vzdelávacie systémy, náklady na život v jednotlivých krajinách či zamestnanosť.

Celý týždeň sme pracovali na videách a magazínoch na vybrané témy. Spestrením boli role-play aktivity, kreslenie, spev, divadlo, či dokonca talentová show (kde sme hviezdili malými ukážkami z programu našej stužkovej).

Program sa vždy končil kultúrnym večerom – takže všetky krajiny mali možnosť odprezentovať svoje pamiatky, zvyky, hudbu, tance, jedlo a iné. Slovenská “cultural night” sa konala ako posledná, a teda kľudne môžme povedať, že to najlepšie prišlo na záver. Našťastie sme vzali dosť ochutnávok našich národných jedál, keďže všetkým veľmi chutili (a počas týždňa sme ich tajne vyjedali).

Ako odmenu za našu snahu nám dali organizátori posledný deň voľno, aby sme si mohli Londýn popozerať a taktiež sa s ním rozlúčiť. Náš “free day” sme si naozaj užili a domov sa nám veru nechcelo. Odchádzalo sa nám ťažko, keď už sme si na náš anglický režim zvykli a medzi sebou vytvorili silné puto. Sľúbili sme si však, že na seba nezabudneme a ostaneme v kontakte (aj napriek tomu, že sme zo všetkých kútov Slovenska). Zatiaľ sa nám to aj celkom darí.

Aj keď sme z niektorých aktivít, ako napríklad prejav pred množstvom cudzích ľudí či nácvik pohovoru neboli až tak nadšení, dalo nám to veľa a sme radi, že sme vystúpili zo svojej komfortnej zóny a vyskúšali si to. Výmenu by sme odporučili každému, kto chce zažiť niečo nové, spoznať ľudí z rôznych krajín a dozvedieť sa kopec zaujímavých vecí.

Dominika Orlíková


Komentovať