Asi ešte nikdy som nezažila tak produktívny týždeň…

  • 0

Asi ešte nikdy som nezažila tak produktívny týždeň…

Category:Príbehy účastníkov

Olá amigos! Práve som sa vrátila s týždenného pobytu v Portugalsku a chcem sa s vami podeliť o moje nadšenie, eufóriu, motivovať  Vás a dodať odvahu na to aby ste niečo podobné podnikli aj vy. Tak poďme na to!

Hneď ako som našla ponuku zúčastniť sa tréningového kurzu v Portugalsku naozaj som neváhala ani na minútu.  Lokalitou sa stalo prímorské mestečko Faro, ktoré leží na juhu portugalského pobrežia, a predstavuje známe turistické centrum celého Algavre. Ale tomuto krásnemu územiu sa budem venovať v inom článku.

Témou nášho tréningu bol manažment konfliktov, ktoré vznikajú na základe kultúrnej odlišnosti.  Áno,  určite Vás táto problematika nenadchne, ale ak sa nad ňou na chvíľu zamyslíte, nie je to presne téma, ktorá je teraz viac ako aktuálna? Našou hosťujúcou organizáciou sa stala miestna  regionálna mládežnícka organizácia MOJU. Toto združenie spája mládež od 14 rokov a jej cieľom je stimulovať aktívnu účasť mladých ľudí v spoločnosti, rozvíjať vzdelávacie, sociálne, športové, rekreačné aktivity a dopomáhať k medzikultúrnej výmene.

Tréningu sa zúčastnilo 35 účastníkov, zo 16 krajín Európskej únie a jeho trvanie predstavovalo 6 dní. Celý kurz bol podporovaný Portugalskou Národnou agentúrou pre Erasmus+ a financovaný z prostriedkov programu Erasmus+. Vlastne to znamená, že náklady na ubytovania a stravovanie máte hradené a finančné náklady na prepravu si najprv zaplatíte ale po absolvovaní celého kurzu Vám budú preplatené. Takže čo je viac lowcost ako cestovať zadarmo? ? Tréningy tohto typu predstavujú prostriedky na neformálne vzdelávanie a metodológia zahŕňa hry, simulácie, hranie divadla, pozeranie filmov, prednášky, workshopy, brainstormingy a rôzne iné interaktívne metódy.

A teraz k veci!  Vlastne ani neviem ako začať lebo je toho nesmierne veľa o čo by som sa chcela s vami podeliť.  Myslím si, že je v podstate úplne jedno akého tréningu sa zúčastníte. Teda myslím to tak nech Vás neodradí ani miesto konania ani téma. To čo mi mal tento kurz dať som pochopila až posledný deň. Sedeli sme všetci v kruhu a každý jeden z nás mal po jednom prísť do stredu kruhu a povedať čokoľvek čo považuje za vhodné.  Sledovala som úplne všetkých a uvedomila som si ako mi 8 dní mohlo dať tak veľmi veľa. Ako každý vyzeral šťastne a uvoľnene a všetci sme v podstate povedali to isté len inými slovami.  „ Som vďačný za tento týždeň a za každého jedného z Vás.!“  Vtedy som si uvedomila, že tento kurz nebol o tom odsedieť si prednášky a získať certifikát. Získala sme kontakty, známych a dokonca aj priateľov po celej Eúrope. Všetky informácie a nové poznatky, ktoré sme si vymenili ma posunuli znova niekam dopredu. Otvorili mi srdce, myseľ aj dušu. Naozaj som cítila, že sme si podobný a zároveň odlišný.  Pochopila som, že pobaltské krajiny sú k nám bližšie ako som si kedy myslela, že Balkán je naozaj poznačený smutnou históriou, vyspelosť a otvorenosť  Dánska, že Maďari sú zábavní, skvelí a veselí a majú tú najzaujímavejšiu reč a samozrejme to, že my (Slováci), Česi a Poliaci budeme mať k sebe vždy najbližšie.  A v neposlednom rade som si uvedomila, že sme sa stretli skvelá partia mladých ľudí, ktorí sú plní snov, máme nadšenie a vášeň robiť veci inak a lepšie a pochopila som, že nevadí ak sa mi nepodarí zmeniť svet, stačí že sa o to budem snažiť.

Asi ešte nikdy som nezažila tak produktívny týždeň. Som tak veľmi vďačná za túto príležitosť. Predtým ako som na tréningový kurz šla, som sa cítila veľmi demotivovane, otrávene a naozaj som nevedela svoj „dospelácky“ život naplno rozbehnúť. A na Portugalsko nikdy nezabudnem, pretože mi dalo presne to nakopnutie čo som potrebovala.  Chcem si tento pocit zachovať čo najdlhšie.  A ešte viac by som chcela aby takéto pocity zažilo čo najviac mladých ľudí. Tak smelo do toho, veď stratiť nemáš vlastne čo a získať môžeš tak veľa!

S pozdravom IVA.


Komentovať