Až 27 Slovákov na výmene v Rumunsku

  • 0

Až 27 Slovákov na výmene v Rumunsku

Category:Príbehy účastníkov

Tento článok je písaný z pohľadu mojej osobnej skúsenosti na Erasmus+ projekte, Digital Bartering v Rumunsku. Jedná sa o môj prvý projekt, čiže som nevedel presne do čoho idem ale od kamaráta som počul dobre ohlasy tak som tomu chcel dať šancu. Komunikácia s našou team-leaderkou Luciou bola už pred samotným projektom veľmi podrobná a informatívna čo ma upokojilo. Na Facebookovej skupine sa rozhodlo, kvôli väčšine účastníkov, zem sa bude cestovať z Košíc. S kamarátom sme sa rozhodli prísť už o 2 dni skôr aby sme mali čas si prezrieť toto nádherne mesto.

V deň odchodu sme sa mali stretnúť pri železničnej stanici a hneď ako som uvidel prichádzať prvých ľudí, vedel som že aj keď projekt nebude dobrý, tak sa zabavíme. Autobus mal menšie meškania pretože sme ho zdieľali s účastníkmi z druhého projektu Moving Together, ktorý sa konal na tom istom mieste v rovnakom termíne. Samotná cesta prebehla bez komplikácii, vodiči boli ústretoví keď trebalo zastaviť na toaletu. Do Mehadie sme dorazili v noci okolo jednej aj s hodinovým časovým posunom. Hneď ako sme vybrali batožinu, išli sme do stredu areálu kde náš hlavný organizátor projektu The Bogdan prerozdelil do apartmánov. Povodne som plánoval byt s kamarátom, pretože to bola jediná osoba ktorú poznám ale v retrospektíve som rad, že nás rozdelili pretože by som nemal príležitosť spoznať ľudí s ktorými som býval a vytvoriť kamarátstva na hlbšej úrovni.

Program projektu bol rozdelený do takzvaných sessions ktoré trvali hodinu a pol a boli oddelene prestávkami na kávu a obedom. Hneď po raňajkách, o 9:30 sme sa všetci (27 Slovákov a 27 Rumunov) stretli v konferenčnej miestnosti kde sme si posadali do kruhu. Každý deň sa odštartoval typom hier volaných “energizers” ktoré nás mali prebudiť a prelomiť lady medzi nami. Ja ako mierny introvert som bol zo začiatku trocha vystrašený ale trepalo sa len odosobniť a potom to už šlo.

Nebudem tu písať o samotných aktivitách ktoré slúžili na spoznanie sa s ostatnými lebo ich bolo naozaj veľa ale zhrniem čo sme sa učili o téme Digital Bartering.

Čo sa mi páčilo, bolo že každý mal možnosť výberu témy, ktorá ho zaujímala. Väčšinou sme sa rozdeľovali podlá typov freelancingu, ci už je to fotografovanie, filmová tvorba, web design, graficky design atď. a následne sme mali pripraviť prezentáciu o nasej téme a od prezentovať to zvyšku projektu. Asi najzaujímavejšia časť bola keď sme si mali vymyslieť fiktívne firmy a promovať jej produkty na sociálnych sieťach. Každá skupina dostala budget 10€, ktoré sme mali využiť na platenú reklamu na Facebooku na jeden deň. Ta firma, ktorá dosiahla najväčší reach vyhrala.

Nebolo všetko len o práci ale aj zábave, jeden deň sme mali výlet do najbližšieho väčšieho mesta Băile Herculane, kde sme mali možnosť navštíviť aj aquapark. Inokedy sme mali možnosť iste na rannú prechádzku do lesa ale účasť nebola príliš vysoká pretože deň predtým bola kultúrna noc, ktorú každý národ organizoval.

V konečnom dôsledku som veľmi rad že som sa zúčastnil, projekt ma rozvinul ako osobu, zlepšil moje znalosti v marketingu, stretol som kopu skvelých ľudí, Slovákov, medárov, cechov, Rumunov a jedného cool Srba. Ak ma niekto pochybnosti o tom ci sú tieto projekty vhodne pre danú osobu, tak určite odporúčam, ťažko sa to vystihuje písanou formou pretože nie som spisovateľ ale treba si to zažiť.

Robo


Komentovať