Deväťdňový výhľad na TATRY z Poľskej strany

  • 0

Deväťdňový výhľad na TATRY z Poľskej strany

Category:Príbehy účastníkov

To, že máme spolu s Poliakmi rozdelené Tatry, to už každý vie. No nie každý z nás mohol zažiť, a vychutnať si nádherné prostredie Poroninu. Tento príspevok bude zameraný, hlavne na opis mládežníckej výmeny, ale tiež budú v ňom opísané nezabudnuteľné okamihy, ktoré sme spolu prežili. Neviem síce ako vy, ale u mňa takáto výmena dokáže vyvolať emócie, aké bežne nezažívam. Od momentu, keď už len odpočítavate dni do vycestovania, až po neistú myšlienku, či ste si zbalili všetko potrebné…

Ten moment, keď príde pre vás vybavený minibus a už len s úsmevom čakáte, kto v ňom sedí a tešíte sa na nových priateľov. Spoločné zbližovanie, záujmy a iné pohľady na veci. Túto výmenu, ale aj Poronin som si vybral na základe témy, tiež aj krásnej prírody. Moment, kedy dorazíte, ako prví a Wojciech – poľsky organizátor vás už srdečne víta. Nadšene očakávate ďalších 6 členov z ďalších 5 krajín. Moment kedy otvoríte dvere svojej útulnej izbičky a zistíte, že ste ich len pootvorili, lebo je skutočne malá. Počujete hneď prvú nadávku, keď spolubývajúci zakopne o posteľ zatiaľ, čo druhý konštatuje že je zničený ako šlabikár prváka. Vy už tušíte, že vás čaká viac, ako týždeň plný dobrodružstva.

Prvé dni boli skôr pokojné, ako produktívne, boli zamerané skôr na spoznávanie jeden druhého, a o čom má projekt vlastne byť. Ďalšie dni boli už zamerané hlavne na počúvanie a kolektívnu prácu, aby každý vyjadril svoje pocity a mohol sa realizovať. Celá práca spočívala vzájomnom porozumení a komunikácii, či už Čecha so Slovákom, alebo Turka s Poliakom. O tom to je, ako sa jednotliví členovia dokážu vzájomne pochopiť a spolupracovať, koniec koncov trávite spolu deväť dní v inom prostredí, s inými kultúrami a jediný komunikačný nastroj je anglický jazyk.

Organizátori Luiza a Wojciech spolu s poľským tímom, boli veľmi príjemní a zábavní, sľúbili nám návštevu Krakowa, s tým že sa pôjdeme pozrieť na Krakowskú univerzitu, ale s úsmevom dodali, že vy v  nej budete prednášať vaše nápady a projekty. Samozrejme ako je tomu zvykom, po tvrdej práci nasleduje aj odpočinok, opäť nesklamali. Pripravili si pre nás Spa v Goracy Potok a menší bežkársky tréning. Večer už doriadení ležíte v posteli a myslite na to ako sa tešíte domov, no vzápätí počujete klopanie na dvere a viete že to je pozvánka na večernú párty, kde sa bavíte a bližšie sa spoznávate s ďalšími. A už viete, že ešte tu chvíľu s radosťou pobudnete.

Táto Mládežnická/Nezabudnuteľná výmena bola zrealizovaná: 03.03.2018 – 11.03.2018 v Poronine, Poľsko. V zostave Slovenského tímu: Lívia Kľúčerovská, MartinaValková, Lucia Redajova, Denis Dufala, Samuel Géci, Jakub Kohiar.

Srdečne by sme sa chceli poďakovať  slovenskej organizácii A.D.E.L a poľskej organizácii FUNDACJA KOPALNIA INICJATIW za túto skvelú možnosť, ako zúčastniť sa programu ERASMUS+.


Komentovať