Dobrodružstvo na Filipínach

  • 0

Dobrodružstvo na Filipínach

Category:Príbehy účastníkov

Spôsobov ako spoznať skvelých ľudí s rovnakými záujmami je mnoho. Ja odporúčam ísť na mládežnícky projekt zameraný na tému, ktorá ťa zaujíma.

P4SE – Play for sustainable environment je názov projektu, ktorého som sa zúčastnila začiatkom novembra v Manile, hlavnom meste Filipín. Môj prvý projekt a rovno na takmer opačnom konci sveta. Mala som vysoké očakávania, neistotu a nevedela som úplne ako to bude vyzerať. Dnes, pár dní po projekte, píšem tento článok a ešte stále vstrebávam všetko, čo som tam zažila, čo som sa naučila a akých zaujímavých ľudí som stretla.

Projekt bol na tému udržateľnosti. Zástupcovia organizácií šiestich krajín sa stretli v jednej miestnosti za cieľom prispieť k zvýšeniu povedomia o udržateľnom spôsobe života prostredníctvom hier. Počas 5 dní, ktoré ubehli rýchlosťou blesku sme nacvičili, zdokonalili a aj si zahrali hry s tématikou udržateľnosti. Boli sme v lokálnej filipínskej škole, kde sme si tieto hry zahrali s deťmi. Neviem ani opísať tú energiu a radosť, ktorá z nich išla. Každý z nás sa nesmierne bavil a užívali sme si jedinečnú skúsenosť – hrať sa s deťmi a pritom ich učiť ako recyklovať. Ďalším nezabudnuteľným bodom bolo trénovanie Flash mob, pod vedením nadaného Arta z Filipín.

Počas projektu sme absolvovali veľa workshopov, v skupinách sme vymýšľali ako môžeme viesť telesnú výchovu, športové kempy či iné športové udalosti viac udržateľne. Ďalší, pre mňa veľmi obohacujúci workshop, niesol názov EKO – anxiety. Vedeli ste, že niečo také existuje? Ja nie! A teraz viem ako je dôležité o tom rozprávať a ako možno práve aj ty máš blízko k tomu mať úzkosti z toho, čo sa deje s našou planétou. Každý z nás, tí čo si problém uvedomujeme, môžeme mať pocit, že robíme málo, avšak myslím si, že aj ty robíš všetko, čo je v tvojich možnostiach.

Čo dodať navyše? Ochutnali sme veľa filipínskeho jedla. Niektoré boli dobroty, niečo nám chutilo menej, ale tak to je asi všade. Zahrali sme si lokálne hry, užili si atmosféru novej krajiny a spoznali priateľov z rôznych kútov zeme. Posledný večer bol magickým zážitkom. Každá krajina, ktorá sa projektu zúčastnila predstavila kus svojej zeme. Jedlo, tradície, tance, zvyky. Všetko, čo ti len príde na um. Všetci sme tancovali, zabávali sa, ochutnávali nepoznané chute a snažili sa zabudnúť na to, že tento projekt už končí.

Ja ďakujem za možnosť zúčastniť sa, byť súčasťou krokov ku zmene, ďakujem za neuveriteľných ľudí, ktorí premýšľajú podobne a sršia nápadmi a nedajú sa zastaviť v ich realizácii.

-spokojná účastníčka projektu


Komentovať