Empowering myself

  • 0

Empowering myself

Category:Príbehy účastníkov

Studené noci pri ohni s gitarou, krásne výhľady portugalskej krajiny, žlté poháre, vždy plné kávy alebo teplého čaju, skvelí ľudia z rôznych krajín a hlavne jedinečná, neopakovateľná skúsenosť. Presne takto budeme spomínať na mládežnícku výmenu s názvom “Empowering myself“, ktorá sa odohrala v termíne od 24.11. do 3.12.2020 v portugalskom mestečku v horách s názvom Covilha.

Po príchode nás na letisku čakal autobus, ktorý nás po 3 hodinách cesty doviezol na miesto ubytovania. Hneď ako sme z neho vystúpili nás ovial čerstvý horský vzduch a vzápätí sme si šli zložiť veci do izieb, v ktorých sme strávili nasledujúcich 9 nocí. Ani sme sa nenazdali a už sme čakali v rade na trojchodovú večeru – kuchári mali pre nás vždy aj na obed, aj na večeru pripravenú polievku, hlavné jedlo a dezert. Po projekte sme sa radšej doma skutočne neodhodlali odvážiť sa.

Cieľom projektu bolo naučiť sa ako funguje podnikanie v odľahlých, vidieckych oblastiach. Tento cieľ bol počas celého projektu naplňovaný rôznymi aktivitami. Po raňajkách nás vždy čakal energizer pripravený jedným z národných tímov. Po ňom nasledovali každý deň rôzne workshopy zamerané na tému podnikania. Naučili sme sa, ako sa tvorí biznis plán Canvas, prezentovali sme naše biznis nápady a diskutovali, ako by sme ich mohli skutočne zrealizovať. Okrem toho každá krajina prezentovala svoje tradície, hry a úspešné príklady podnikania. My sme prezentovali tradície na slovenských dedinách, pričom pre mnohých z účastníkov bolo prekvapujúce vidieť, ako vyzerá tradičná Veľká noc. Rovnako sme prezentovali úspešné formy podnikania vo forme salašov, výroby syra či ubytovaní v našom krásnom horskom prostredí.

Po celý čas sme pracovali v skupinkách, do ktorých sme boli prvý deň rozdelení, na našich vlastných biznis projektoch. Každej skupinke bola priradená dedina, pričom každá disponovala niečím iným, napr. vodopádmi. Na základe týchto dispozícií sme tak mali vymyslieť pre túto oblasť biznis plán a na konci ho aj s prezentáciou a videom predstaviť ostatným účastníkom.

Keď konečne vyšlo slniečko, strávili sme čas v prírode. Boli sme sa prejsť po okolitých horách a dokonca sme sa dostali aj na najvyšší bod kontinentálneho Portugalska. Cesta v horách bola nádherná, portugalské hory sú niečo úplne iné ako tie naše slovenské, bol to zážitok na ktorý budeme skutočne ešte dlho spomínať.

Každý večer sme mali pripravený iný typ programu. Zažili sme portugalskú kultúrnu noc, kde sme sa viac dozvedeli o kultúre, tradíciách a gastronómii samotného Portugalska, v ktorom sme sa nachádzali. Ďalšie dni sa postupne odprezentovali všetky zvyšné krajiny vrátane Slovenska. Mnohé krajiny boli prekvapené z toho, že kvalitou našich syrových výrobkov môžeme bez obáv konkurovať aj Španielom, či Portugalcom.

V jeden večer bola pre nás dokonca pripravená degustácia portugalských vín, nakoľko aj to môže byť príklad fungujúceho vidieckeho podnikania. V rámci „Surprise Night“ bola pre nás pripravená tzv. live kitchen, kedy pred nami varil kuchár v obrovskej panvici španielsku Paellu. To bola naša predposledná noc a tak to bolo veľmi pekné rozlúčenie sa s projektom a účastníkmi, nakoľko v posledný deň nás čakala už len prezentácia skupinových projektov a ohodnotenie celého projektu.

Áno, priznáme sa, aj sme sa obávali, čo nás tam čaká. Áno, zvažovali sme, či je vôbec dobré v tejto dobe vycestovať. Tých desať dní nám ubehlo ako voda. Degustácia vín a spoznávanie nových kultúr. Dosiahnutie najvyššieho bodu Portugalska a ochutnávka jeho tradičnej gastronómie. To všetko a ešte omnoho viac. Na záver len dodáme, že sme vďační za túto skúsenosť a odporúčame všetkým, ktorí ešte váhajú, aby spravili túto zdanlivú „chybu“ a zúčastnili sa akéhokoľvek projektu v rámci programu Erasmus+. Predsa len nemáte čo stratiť, ba naopak, môžete len získať.

– Lucia Okániková 


Komentovať