Ghetto v Benátkach

  • 0

Ghetto v Benátkach

Category:Príbehy účastníkov

Bola streda. Okolo obeda som si dobalil zvyšné veci a nastúpil na rýchlik. Takto sa začala moja, na prvý pohľad bežná ale netradičná a premierová cesta do Talianska.

V rýchliku som sa stretol s prvými slovenskými účastníčkami. Debatili sme o možnostiach Erazmus+ projektoch a boli sme plní čakávania, čo nám práve prinesie projekt v Benátkach. Postupne sa naša slovenská skupinka rozrástla v Bratislave a v kompletnom počte sme sa zišli vo Viedni. Nočný vlak na trase Viedeň- Benátky sa stal naším pojazdným nocľahom a ráno som sa zobudil v očakávanom Taliansku. Bongiorno.

Mestečko Dolo bolo miestom konania projektu a hosťovalo nás v príjemnom historicky ladenom hoteli. Ku večeru sme sa zišli účastníci zo všetkých krajín, predstavili sme sa a povedali pár viet o sebe na začiatok. Nasledujúci deň nás čakali interaktívne prednášky, ktoré boli orientované na židovskú kultúru. Zaoberali sme sa symbolikou, náboženstvom a všetkým, čo je príznačné pre kultúru Židov. Na druhej strane, keďže Židovský národ je špecifický- podľa Biblie vyvolený národ, náboženstvo je Judaizmus, sú podnikaví a majetní ľudia- vznikali voči Židom neprajné názory, predsudky alebo dokonca perzekúcie.

Vďaka projektu som sa dozvedel, že Benátky boli prvotné mesto, ktoré prišlo zo zámerom segregovať Židovskú menšinu. Ghetto v Benátkach, kde som mal osobnú skúsenosť byť, na mňa pôsobilo pokojným a kľudným dojmom. Život sa tu akoby spomalil, bol menej komerčný v porovnaní s naozaj rušnými uličkami Benátok, ktoré boli plné obchodov, ruchu a plaviacich sa gondol.

Počas celého projektu nás sprevádzali ochotné organizátorky. Súčasťou projektu boli pohybové aktivity, niečo podobné ako energizery avšak zamerané na meditáciu alebo vnímanie seba. Snažili sme sa aj takouto formou vžiť do neľahkej situácie Židov, ktorí boli vtedajšou benátskou spoločnosťou odsudzovaní a segregovaní do Ghetta.

Jeden deň sme mali možnosť pobudnúť v Benátkach a v ghete.  Námestie sv. Marca s Bazilikou sv. Marka, Grand Kanál a veľa ďalší historických a UNESCO monumentov boli potešením pre oči ale aj srdce. Mimochodom, dielo Benátsky kupec od Shakespeare pojednáva o spoločenských triedach a pomeroch v spojitosti so Židmi z prostredia 16.storočia.

V druhej časti projektu sme zozbierali materiály z Ghetta a spracovali do textov, prezentácií a videí, ktoré každá skupinka odprezentovala. Je smutné, že Židia boli v minulosti Benátskou spoločnosťou odsúdení žiť v Ghette, lenz toho dôvodu, že boli Židia.

Silný dojem na mňa urobilo cvičenie v Ghette s dlho žijúcim stromom, ktorý akoby bol svedkom neprávostí na Židoch. Cieľom cvičenia bolo dotknúť sa skupinovo stromu a vnímať ho ako živý pamätník.

Odkaz, ktorý v sebe nieslo gheto s pamätnými tabuľami a inými pamätihodnosťami je stále silný a aktuálny. Tmavá stránka histórie by sa nemala opakovať. Je tu nádej a pochopenie pre všetkých ľudí, odhliadnúc od kultúry a národnosti.

Súčasťou projektu bol kultúrny večer, kde účastníci predstavili svoju krajinu- zvyklosťami ale i tancom.

Projekt mi pomohol, aby som zamedzil predsudkom a hľadal v ľuďoch to dobré, čo máme spoločné. Som vďačný organizácií ADEL za obohacujúcu skúsenosť, za príležitosť zúčastniť sa a za zlepšenie Angličtiny, ktorá bola pracovným jazykom.

– Ján


Komentovať