Good Jobs, Green Jobs

  • 0

Good Jobs, Green Jobs

Category:Príbehy účastníkov

Tréningový kurz „Good Jobs, Green Jobs“ bol pre mňa skúsenosťou, ktorá bezpochyby zmenila môj život. Mal som skvelú príležitosť dozvedieť sa viac nielen o zelenej ekonomike a ekologicky neškodných pracovných miestach, ale aj o kultúrach a národoch ostatných účastníkov.

Dozvedel som sa viac o Ramadáne, zistil som, že jediná pravá pizza pôvodne pochádza z Neapola, dozvedel som sa, že Bulhari majú tradičný tanec a úžasnú kultúru. Prvýkrát som ochutnal pravé nemecké pivo alebo silný lotyšský alkohol a objavil som novú belgickú a taliansku hudbu. Mal som možnosť ochutnať aj tradičné španielske jedlá, ako paella alebo churros a pod. Španielsko a Costa del Sol (Slnečné pobrežie) som si úplne zamiloval. Mal som tiež možnosť reprezentovať svoju krajinu spolu s mojim slovenským tímom. Celá medzinárodná skupina bola úžasná a takmer hneď od začiatku sme si vytvorili silné puto a počas celého trvania projektu som mal pocit, že sme jedna veľká rodina. Zdieľali sme veľa zo svojich životov, veľa sme sa smiali, rešpektovali sme jeden druhého a veľa sme sa jeden od druhého učili. Zakaždým, skôr ako sme začali lekciu, sme mali malé rozcvičky. Boli to väčšinou rôzne hry nastavené tak, aby sme si hneď zrána precvičili telo aj myseľ.

Bol to perfektný doplnok k už aj tak skvelému projektu. Na tomto tréningu som sa naučil aj veľa o sebe samom a po dlhom „pandemickom spánku“ som znovu objavil mnohé zo svojich prirodzených sociálnych zručností. Čo sa týka témy projektu, spoločne sa nám podarilo vymyslieť veľa zaujímavých nápadov, ako by sme mohli zelenú ekonomiku začleniť do nášho každodenného života. Diskutovali sme o mnohých možnostiach, ako to urobiť. Vďaka nápadom, ktoré sme mali, a diskusiám, ktoré sme viedli, sme zistili, že nie je také jednoduché zaviesť zmeny na celom kontinente, ba ani vo svete. Ale všetci sme pochopili, že je to nevyhnutné.

Moje špeciálne poďakovanie patrí tvorcom a organizátorom projektu Francescovi Rubio a Debore Rubio a tiež našej úžasnej trénerke – Giorgii Nardi. Všetci vytvorili perfektnú atmosféru a pomohli nám lepšie sa spoznať pri rôznych zábavných aktivitách. Medzi všetkými týmito úžasnými ľuďmi som sa cítil ako ryba vo vode.
Propagácia tzv. Zelenej ekonomiky je veľmi dôležitá, pretože krutou pravdou je, že naozaj nemáme veľa času. Už teraz vidíme zmeny, ktoré prináša globálne otepľovanie a klimatické zmeny. Jediná možnosť, ktorú máme, je zmeniť spôsob života, zmeniť seba, zmeniť zákony, voliť politické strany a  politikov, ktorým záleží viac na životnom prostredí ako na svojich ziskoch. Nejde len o záchranu ľudstva alebo zeme. Najdôležitejšie ponaučenie, ktoré si z tejto situácie musíme vziať, je, že každý jeden človek na planéte môže mať veľký vplyv na udalosti vo svete.

Byť zmenou si nevyžaduje mať veľa peňazí alebo byť populárny. Môžeme si vybrať, aký druh práce chceme robiť, najmä my, mladí ľudia. Môžeme sa rozhodnúť ovplyvňovať prostredie, v ktorom žijeme. V našich mestách, obciach, dedinách, krajinách atď. Som si istý, že ak každý z nás objaví svoju skutočnú povahu a svoje prirodzené schopnosti a talenty, to budú môcť využívať “zeleným” spôsobom. Budeme si môcť vybrať svoj vlastný nový spôsob myslenia namiesto toho starého. A tým zmeníme všetko. Keď urobíme zmenu my, potom sa zmenia zákony, zmení sa trh práce atď. A najlepšie na tom je, že sa to už vlastne deje. Napríklad “Home office” pracovné pozície nám prinášajú úľavu od stresu z pracovného prostredia a tiež nespaľujeme pohonné hmoty v autách. To má samozrejme pozitívny vplyv na Zem a tiež na ľudí. Väčšina z nás nechce pracovať v tmavých kancelárskych miestnostiach alebo veľkých továrňach v hlučnom a stresujúcom pracovnom prostredí. 

Mladá generácia si na pracovnom poli volí kreativitu, účelnosť a rovnosť medzi zamestnancami. Nechceme mať v pracovnom prostredí priestor pre stres či nezdravú nadradenosť. To znamená, že už meníme naše pracovné návyky a pracovné oblasti. To nás vedie k zmene správania a to ovplyvňuje aj náš postoj k prírode a našej budúcnosti.

Najdôležitejšia vec, ktorú som sa naučil počas tohto tréningu je, že chcem pracovať s ľuďmi. Obrovskú inšpiráciu som videl aj v organizátoroch projektu Francescovi a Debore a trénerke Giorgi a myslím, že by som si rád vyskúšal aké je to byť v tej vedúcej pozícii projektu. Všetci traja ma inšpirovali stať sa lídrom, teda uprostred projektu vytvárať priateľské prostredie a zdieľať nápady spolu s tímom. Líder, ktorý ide príkladom. Na tomto školení som si tiež uvedomil svoje silné a slabé stránky, čo sa týka rozprávania, a ktoré považujem za veľmi dôležité pre moje budúce povolanie. 

V neposlednom rade som zistil, že trochu rozumiem a rozprávam taliansky, čo ma veľmi prekvapilo. Predpokladám, že to využijem vo svojom budúcom profesionálnom živote ako podcaster či dokonca tvorca projektov.

  • Jakub

Komentovať