Hudobný aj letecký šok vo Francúzsku

  • 0

Hudobný aj letecký šok vo Francúzsku

Category:Príbehy účastníkov

Na prelome októbra a novembra sa naša malá slovenská skupinka o šiestich Slovákoch vybrala na mládežnícku výmenu s netradičnou témou hudobná improvizácia do Francúzska. Táto výmena bola jedno veľké dobrodružstvo, čo sa potvrdilo už hneď na začiatku, keď nám 4 hodiny meškalo lietadlo a tak sme si cestu tam museli zariadiť nanovo za pochodu. Všetko sme pohodovo zvládli, zažili kopec zábavy.

Téma výmeny bola hudobná improvizácia a tak si niektorí z nás niesli aj hudobné nástroje, od elektronickej gitary až po priečnu flautu. To čo nás čakalo na výmene bol popravde veľký hudobný šok, jednalo sa totiž o akúsi « senzuálnu » improvizáciu s improvizovanými nástrojmi, čo nám poskytlo úplne nový pohľad na vec a naučilo nás vnímať hudbu netradičným spôsobom. Za mňa palec hore.

Avšak najväčším prekvapením pre nás bola celková atmosféra projektu. Každý z nás sa cítil zahrnutý, pretože aj keď sme boli všetci úplne rozdielni, v tej chvíli sme už neboli individuáli, každý z inej strany sveta.  Postupne sme si zvykali na iný systém stravovania, zvyklostí iných národností a snažili sa bojovať s jazykovou bariérou.

Stretli sme skvelých ľudí, hudobníkov a nových kamarátov, spoznali sme krásne miesta, navštívili Európsky parlament či mesto Štrasburg. Ostatní účastníci boli z Rumunska, Macedónska, Francúzska a Talianska. Kultúry sme spoznali skutočne do hĺbky, presnejšie cez žalúdok nakoľko každý deň chystali večeru jednotlivé krajiny. Taktiež nás spájala hudba, spontánne sa hralo tancovalo a spievalo stále a všade.

Ako dni ubiehali, stávali sme sa komunitou, ktorá sa pokúšala spolu fungovať ako celok, čo nás učilo tolerancii a pochopeniu.  Toto súznenie sa častokrát prejavovalo práve pri spoločnej improvizácii a vytváraní nových podnetov, ktoré v nás rezonujú dodnes.

Slovensko sme rozhodne nezahanbili, na večeru sme prichystali  guláš, a rôzne iné pochúťky a zožali veľký úspech. Každý z nás na výmenu spomína s radosťou, bol to zážitok a myslím že krok vopred pre každého z nás 🙂

Boli to pre nás inšpiratívne dni, nielen vďaka tomu, že nás značne obohatili po kultúrnej stránke, ale naučili nás aj tvoriť a vnímať hudbu netradičným spôsobom.

Simona Ivancova

 


Komentovať