Keď kamarátstva pretrvajú aj po výmene

  • 0

Keď kamarátstva pretrvajú aj po výmene

Category:Príbehy účastníkov

Písal sa druhý septembrový týždeň a škola sa pomaly rozbiehala. No my, skupinka piatich mladých Slovákov, sme sa rozhodli spraviť si ešte dva prázdninové týždne. Netrávili sme však čas ležaním na pláži pod slnečníkom. Síce sme mali možnosť ísť aj do bazéna, ale na mládežníckej výmene.

Tá sa konala medzi 16. až 24. septembrom. Volala sa „Hidden talent“, čiže skrytý talent. Bolo to síce aj o tom aby sme objavili čo nás baví a napĺňa a v čom sme dobrí, no to je však len zlomok z celej výmeny. Spolu so skúsenými lektormi sme sa pomocou neformálneho vzdelávania naučili ako sa lepšie uplatniť na pracovnom trhu vo svete. Robili sme modelové pracovné pohovory, povedali sme si ako napísať životopis, ktorý zamestnávateľ neodloží do šuplíka. Porovnávali sme možnosti práce v rôznych krajinách EÚ, hovorili sme o možnostiach dobrovoľníctva, brigád aj trvalej práce v EÚ a odteraz už vieme, kde môžeme rôzne takéto ponuky nájsť.

Myslím si, že táto výmena mi naozaj dala veľa užitočného do budúceho života. Ako však každá výmena, ani tu to nebolo len o vzdelávaní. Projekt sa konal na ranči s množstvom zvierat na poľskom vidieku. Na prvý pohľad to nemusí znieť lákavo, ja si však lepšie miesto viem predstaviť len veľmi ťažko. V rámci voľného času sme jazdili na koňoch, plavili sa na kajakoch, hrali paintball či volejbal, relaxovali v bazéne či saune, či sme sa len tak rozprávali s jedným so zvyšných 40 účastníkov.

Účastníci sme tu boli z 8 rôznych krajín, s viacerými kultúrnymi rozdielmi, avšak za 10 dní sme boli jeden ucelený priateľský kolektív. Veľmi sa mi páčila naša rôznorodosť, avšak so všetkými sme si našli niečo spoločné. S Belgičanmi sme viedli debaty o politike a životnom prostredí, s Poliakmi a Bulharmi sme hľadali podobnosti a rozdiely našich jazykov, s Turkami sme našli spoločnú záľubu v Tarkanovej hudbe, Gréci a Cyperčania nás naladili na veľmi pohodový a kľudný prístup, a s Rumunmi sme riešili stav súčasnej spoločnosti.

Každá krajina mala svoj večer, kedy mohla prezentovať svoju kultúru. Mali sme možnosť ochutnať kuchyňu 7 krajín, naučiť sa zopár slov v cudzích jazykoch, spoznať zahraničnú hudbu, či sa naučiť tradičné ľudové tance a zvyky. S odstupom času musím uznať že išlo o jednu z najlepších, ak nie vôbec najlepšiu výmenu na akej som bol.

Na 10 dní strávených v Poľsku mám len tie najlepšie spomienky, a získal som kopec nových skúseností a kamarátov. A nemyslím takých, čo si len pridáte do priateľov na Facebooku, ale takých s ktorými naozaj radi trávite čas. A tieto priateľstvá sa nekončia len ukončením výmeny. Slovenská skupina sme sa stretli už viac krát, hoci sme z rôznych kútov Slovenska. K tomu sme však aj dva mesiace po projekte boli na predĺženom víkende v Gréckych horách, kde sme strávili super čas so „starými známymi“ a už sme si stihli zabookovať letenky do Bulharska na jarné prázdniny, kde nás už očakávajú.

Martin Salíni


Komentovať