Letná výmena vo Švédsku
Category:Príbehy účastníkovAj vy ste vždy túžili navštíviť Škandináviu a poprechádzať sa v miestnej panenskej prírode? Aj toto bolo jednou z motivácií, ktoré hnali skupinku 10 ľudí zo Slovenska na cestu na sever Európy. Projekt bol zameraný na problematiku ekologického podnikania, a teda aj téma vyzerala sľubne, pretože ekológia je jednou z najväčších otázok posledných rokov. Po ceste sme sa postupne stretávali, či už v Bratislave, Budapešti, Štokholme alebo priamo v Karlstade, kde sa projekt aj konal.
Prostredie bolo jednoducho nádherné. Ubytovaní sme boli v kempe, ktorý pozostával z viacerých menších, ale zato útulných chatiek. Celý komplex sa nachádzal v lese a k tomu hneď na brehu najväčšieho švédskeho jazera, Vänern. Napriek chladnému počasiu sme si často dávali prechádzky po pobreží, či už ako slovenská skupina, alebo s novými kamarátmi z Turecka, Talianska, Macedónska či Bulharska.
Stretávali sme sa v spoločenskej miestnosti, kde sme mávali aj raňajky, obedy a večere, a musím povedať, že hladom sme teda netrpeli (hlavne pri špecialitách, ktoré nám pripravovali tímy z Talianska a Turecka). Občas však došlo k miernym nedorozumeniam pri prejavení gastronomicky odlišných kultúr (rozumej to, že sme si chceli dať kečup na cestoviny a Talianom sa to teda vôbec nepáčilo :D).
Napriek spočiatku mierne chaotickej organizácii sme sa postupne dostali aj k náplni projektu, ktorou bolo vzdelávanie sa v oblasti ekologického podnikania. Pracovali sme v skupinách formou workshopov, prezentácií a tvorením článkov a príspevkov na FB stránke projektu. Samozrejme, každý deň sme začínali takzvanými ‚energizermi‘. Nad niektorými z nich sme gúľali očami, ale nakoniec z toho vždy vzišla nejaká sranda. Natáčali sa videá, ktoré sa potom ku koncu dňa púšťali a dobre sme sa na nich smiali.
Večery sme trávili buď hraním spoločenských hier (napríklad takú Mafiu/Mestečko Palermo som nikdy v živote nehral toľko, ako vo Švédsku), alebo samozrejme prezentáciou zúčastnených krajín. Neďaleko kempu bolo aj improvizované futbalové ihrisko, a teda prišlo aj na medzinárodné futbalové zápasy. Čo sa týka kultúrnych večerov, ten slovenský bol spojený s bulharským, ale myslím si, že slovenská skupina bulharskú zatienila. Chcel by som teda za organizáciu večera poďakovať skvelému slovenskému tímu. Po našom jedle sa len tak zaprášilo, veľký záujem bol aj o Tatranský čaj a samozrejme, noc pokračovala v štýle slovenskej hudby.
Zhruba v polovici projektu nám organizátori poskytli voľný deň na spoznávanie Karlstadu. Keďže tento deň nasledoval hneď po slovenskom kultúrnom programe, niektorým sa nevstávalo práve najlepšie (:D), ale nakoniec to zvládli všetci. Karlstad je veľmi pekné, upravené a čisté mesto, ktoré ponúka viaceré historické pamätihodnosti. Prezreli sme si námestie, nábrežie a centrum. Niektorí využili možnosť vypožičať si bicykle a brázdili mesto na sedle.
Aby som to zhrnul, čas strávený vo Švédsku bol jedným z najlepších zážitkov a odchádzalo sa odtiaľ veľmi ťažko. Nadviazali sme kontakty a podohadovali sme si návštevy v Taliansku, Bulharsku a vlastne všetkých ostatných krajinách. Mne osobne budú chýbať prechádzky po pobreží pri západoch Slnka, 8 vypitých čajov za deň a, predovšetkým, ľudia, zúčastnení na projekte, ktorí boli jednoducho super.
Michal Salíni