Májová predpríprava na leto

  • 0

Májová predpríprava na leto

Category:Príbehy účastníkov

295 kilometrov, 3 hodiny a 29 minút. O čom to píšem? No predsa o vzdialenosti z Mersinu k Sýrskym hraniciam. Je to dôvod k obavám?…To ani náhodou. Mersin je ˮmalé-veľké ˮ prímorské mesto na juhu Turecka bohaté na množstvo plantáží, ktoré aj mimochodom úzko súvisia s našou témou projektu (o tom však neskôr) a bláznivých šoférov, o ktorých by som vám toho povedať dokázala veľa.

Státie v protismere, parkovanie vymerané na doslova milimeter (obchádzanie áut ani nehovorím), neustále trúbenie a to najmä na vodiča, ktorý na červenú stojí. O existencii najvyšších povolených rýchlostí tiež existuje iba legenda. V skratke, každá jazda autom je zážitok. No, aby som objasnila to, prečo píšem práve o Mersine, je potrebné povedať, že práve toto mesto sa nám na 7 dní stalo domovom.

Naša 7-dňová púť však nezačala v Mersine a ani slovenská skupina neputovala spočiatku spolu. Všetko sa to začalo pre dvoch účastníkov už o deň skôr v Adane, kde si vďaka skorému príchodu mohli vychutnať pravé turecké raňajky ako sa patrí a už tu, sa prvýkrát objavil slávny ˮ çayˮ (tradičný turecký čaj), ktorý nás sprevádzal celým pobytom. (Mimochodom medzi týmito dvoma šťastlivcami som bola aj ja ?). Nasledovala prehliadka mesta a neúprosné čakanie na ďalších participantov. Z očakávaných šiestich krajín sa nakoniec zúčastnilo len päť. Naši portugalskí priatelia sa nedostavili, no napriek tomu zostava v podobe pohostinného a zábavného Turecka, ambiciózneho a vševediaceho Poľska, trochu tichšieho, ale o to milšieho Rumunska, vždy dobre naladeného a nášho párty parťáka Grécka a samozrejme NÁS Slovenska sa postarala o nezabudnuteľný týždeň pre všetkých.

Celý týždeň sa niesol ako v znamení dovolenky. Ranné zobúdzanie s výhľadom na more a večerné západy slnka. Odvážlivci, ktorí sa v ranných hodinách rozhodli skúsiť ˮmájovéˮ Stredozemné more sa po pomalom namáčaní toho najmenšieho prsta na nohe rozhodli pozdvihnúť bielu zástavu. A predsa to nebola tak úplne dovolenka. Musím sa priznať, že sama som v mori bola iba dvakrát a nie, nie je to kvôli teplote mora. Hoci sme si vraveli, že time management chýbal, na more často nezostal čas. Témou mládežníckej výmeny bolo podnikanie a zdieľanie skúseností a nápadov s lokálnymi podnikateľmi v oblasti poľnohospodárstva. Navštívili sme plantáž so sadenicami, banánovú plantáž, obrovskú plantáž jahôd, kde ich po našej návšteve zostalo asi len málo. Skleníky, v ktorých sa pestujú stovky druhov kvetín, kde bolo určite aspoň 200 stupňov. A ako sa hovorí ˮ v núdzi spoznáš priateľa ˮ, ventilátor sa ukázal ako najlepší z najlepších. Navštívili sme výrobňu miestneho vína, čo samozrejme sprevádzala degustácia, pred ktorou nesmelo chýbať turecké: ˮ şerefe ˮ, teda ˮ Na zdravie! ˮ

…Skoro by zabudla! Poznáte turecký kebap?…Jasné, veď ho predsa máme aj na Slovensku. My sme však mali možnosť ochutnať pravý turecký kebap s množstvom zeleninových príloh a nápojov, ktorý sa nazýva Ayran. Ayran je vyrobený z mlieka a vody a je považovaný za spôsob konzervovania mlieka pomocou soli. Podáva sa k pikantným jedlám, alebo jednoducho len na privítanie hostí. Rovnako sme mali možnosť vyskúšať tradičnú tureckú vodnú fajku….

Večery sa niesli v duchu spoznávania kultúry, jedla, nápojov a samozrejme tradičných druhov alkoholu ostatných zúčastnených krajín. Sprievod nám robila hudba a národné tance, ktoré nám neraz poplietli nohy. My sme si pripravili prezentáciu o našej krajine a po nej nasledoval krátky kvíz, ktorý preveril uši a pozornosť našich poslucháčov. Odmenou boli obľúbené horalky, ktoré vyčarili úsmev na tvári a spustili slinky nejedného z nich.

Na záver by som sa chcela poďakovať ADEL za úžasnú príležitosť zúčastniť sa nezabudnuteľnej výmeny, ktorá nám nielen pomohla pochopiť, ako podnikanie v oblasti poľnohospodárstva vlastne funguje, ale aj prevetrať jazykové schopnosti a spoznať nové kultúry a hlavne skvelých ľudí.

Klára Klingová


Komentovať