Na prípravnej návšteve v Temešvári

  • 0

Na prípravnej návšteve v Temešvári

Category:Príbehy účastníkov

Po výstupe z lietadla ma v Temešvári privítal príjemný jarný vzduch a slniečko. Vyzdvihol ma Marian, sympatický aktivista v projektoch pre mládež. Rozprával mi o cestovaní po Európe a o tom, ako spoznal svoju druhú polovičku v Kosove. Vyznal sa aj na Slovensku, mali sme kopec spoločných tém, a tak nám cesta na miesto ubytovania ubehla veľmi rýchlo. Ubytovanie sa nachádzalo pod tou istou strechou ako organizácia OpEN, zastrešujúca mládežnícku výmenu yEUth Open Space, ktorá prebehne v auguste tohto roka. Už teraz môžem prezradiť, že sa je na čo tešiť…

Zoznámila som sa s Mihaiom, organizátorom projektu a dušou OpEN. Mihai je veľmi činorodý a je vidno, že táto práca ho baví. Aj vďaka jeho zanieteniu sa XYZ bude čoskoro pýšiť označením Youth Centre, ktoré udeľuje Rada Európy a má ho doposiaľ len 5 centier, a to v Belgicku, Fínsku, Slovinsku, Srbsku a Portugalsku (viac na: https://www.coe.int/t/dg4/eycb/Programme/QualityLabel_en.asp).

Postupne prišli ďalší zástupcovia do výmeny zahrnutých krajín. Empatická Africa zo Španielska a energická Gina, Maďarka žijúca v Portugalsku. Africa vyštudovala právo a jedného dňa zistila, že je nešťastná a práca ju nenapĺňa. Namiesto sťažovania sa odhodlala opustiť istotu a stabilný príjem a založiť coworkingové centrum v meste Pontevedra.

Z domu, bez podpory a s nádejou. Dnes sa jej centrum rozrastá, Africa žiari a keď začne rozprávať o tom, čo robí, je vidno, že nasleduje svoj potenciál. Gina je nomád. Už osem rokov strieda život v rôznych európskych krajinách. Aktuálne sa jej zasnúbilo Portugalsko, kde pracuje v organizácii podporujúcej lokálne umelecké talenty. Srší z nej energia, duchaplnosť a je s ňou zábava.

Náš pobyt trval len dva dni, ale títo ľudia v sebe niesli kopec inšpirácie a obohatenia. So široko otvorenými očami som nasávala ich príbehy a postrehy. Potom sme sa presunuli k hlavnému účelu APV, a to zostaveniu programu výmeny. Témou je aktívne zapájanie sa v lokálnych komunitách. Za miesto konania sme zvolili autentickú dedinku Bodo v regióne Timis. Po zoradení všetkých aktivít sme nasadli do auta a samotnú dedinku navštívili. OpEN tam má zrenovované priestory ideálne pre výmeny tohoto charakteru. Ničím nerušená príroda navôkol a tradičný spôsob života v Bodo je miesto perfektne slúžiace téme projektu. Do programu sme zaradili aktivity, počas ktorých budeme demonštrovať a vyskúšame si, ako je možné lokálne komunity rozprúdiť. Ak máte záujem byť aktívnym človekom, dozvedieť sa o nových spôsoboch prínosov pre spoločnosť, skamarátiť sa s veselými ľuďmi z rôznych kútov Európy a cestovať, neváhajte a zašlite prihlášku na mládežnícku  výmenu yEUth Open Space v Rumunsku 🙂

napísala: Kristína Lorková, účastníčka prípravnej návštevy


Komentovať