Na tréningu “HyperYouth 3000” v Dánsku

  • 0

Na tréningu “HyperYouth 3000” v Dánsku

Category:Príbehy účastníkov

Začiatkom novembra (3-11.novembra), sme sa zúčastnili (Tomáš, Rado a ja-Mária) tréningového kurzu HyperYouth 3000. Jeho hlavným cieľom bolo odovdzať nám poznatky v používaní webu 2.0. Zúčastnilo sa ho spolu 34 účastníkov z 10 krajín: Cyprus, Dánsko, Grécko, Maďarsko, Taliansko, Portugalsko, Rumunsko, Španielsko, Turecko a my zo Slovenska. Program bol financovaný z programu Erasmus + a hostiteľskou organizáciou bola Dánska NGO Crossing Borders. Oboznámili sme sa s novými možnosťami využitia webu 2.0 a získali sme i nové zručnosti, ktoré pre niektorých boli len oprášením toho čo už vedeli.

Po únavnej ceste sme sa konečne ocitli v okúzlujucom „Hamletovom“ meste Helsingor. Privítali nás vynikajúcou večerou a nádherným prostredím, v ktorom sme boli ubytovaní. V prvý deň sme spoznali mesto Helsingor. Veľkou výhodou bolo, že síce každý deň sme robili skupinové aktivity, no vždy s inými ľuďmi – tak sme mali možnosť spoznať naozaj každého tak dobre, ako sa za taký krátky čas dalo.

Jedáleň sme mali na „skok“ od mora. Bolo preto nemožné odolať raňajkám pri mori, s výhľadom na hrad, aj napriek rannej zime.

Po úvodnom zoznámení sa, nasledovala už „škola“.

Každý deň sme mali prednášky, v ktorých sme sa dozvedali viac o možnostiach, ktoré ponúka súčasný web, či spoznali nove aplikácie, napr. Pawtoon, Piktochart alebo Prezi.

Naučili sme sa aj „silu“ sociálnych sietí a ako ich efektívne využívať pri propagácii našich vlastných projektov.

V strede kurzu, aby sme si oddýchli od neustáleho premýšlania, zašli sme na výlet do Kodane. Po ceste sme navštívili Krogerup Folk High School, kde nás jej študentky oboznámili s ich dobrovoľníckymi aktivitami, čo bolo pre mňa veľkou inšpiráciou. Nie je to však klasická škola. Pobudneš v nej tak 4-6 mesiacov, väčšinou počas gap year. Čo je to za školu? Viď tu: https://krogerup.dk/en/

Naši stredoškoláci si môžu brať len príklad !

Objavovaním Kodane som sa ešte viac uistila o otvorenosti a srdečnosti Dánskych ľudí.

Aj napriek robote, ktorú sme mali, či môjmu mimočasovému učeniu môžem povedať, že to bol neskutočný oddych, čomu vďačím miestnym ľuďom, ale aj tým, ktorých som spoznala. Rozdiel prístupu k práci  ľudí z môjho okolia a ľudí, ktorých som mala možnosť stretnúť v Dánsku je neskutočne obrovský. Ich srdečnosť a radosť z toho, čo robia, je neskutočná.

Okrem toho, že Kodaň je miestom bicyklov, je aj miestom hipsterov! Dánskeho hipstera proste rozpoznáš hneď! Farby odtienu čiernej/sivej a vždy niečo čierne (najčastejšie nohavice alebo tepláky) na sebe.

Keď ste v Kodani, v momente zbadáte, kto je miestny a kto turista, viď foto: random ujo na bicykli&mladí pár

Po výlete sme opäť pokračovali v robote. Na konci kurzu sme mávali aj „IT-lab“ čo boli hodiny, ktoré sme strávili praktickým vykonávaním toho, čo sme sa učili. Našim hlavným cieľom bolo vytvoriť webovú stránku ako tím.

Začali sme tým, že sme kúpili spoločnú doménu. Následne sme boli rozdelení do pracovných skupín, z ktorej každá malá za cieľ niečo iné, no spolu sme vytvárali celok,tím – aj z pohľadu pracovného, ale aj toho ľudského – bol to úžasný kolektív.

Následne, dva dni sme pracovali každý vo svojej skupine a snažili sme vytvoriť dielo, na ktoré by sme mohli byť hrdí. Stálo to mnoho síl, no vždy bolo miesto pre úsmev.

Boli takí, ktorých spánok premohol, no boli aj takí, ktorí ťahali až do rána, až do poslednej minúty deathlinu, aby spravili čo najviac. Vložili do toho všetky svoje sily a schopnosti. Ráno, za odmenu, ešte pred raňajkami si išli zaplávať do mora namiesto večernej či rannej sprchy – áno neišli vôbec spať.

Ako sa nám teda podarilo dosiahnuť náš cieľ? Výsledok našej práce môžete posúdiť samy tu: http://hyperyouth3000.eu/about/

Vďaka tomuto tréningu sa mi splnil dlhoročný sen – navštíviť Dánsko a ešte k tomu aj Elsinor ! No byť, či nebyť v tomto svete ?!
Dánsko bola pre mňa nezabudnuteľná skúsenosť, ktorá mi nielen veľa ukázala a naučila vedomostne, ale hlavne mi dala možnosť stretnúť ľudí, veľké osobnosti plné entuziazmu a inšpirácie.

napísala: Mária Zelenayová, účastníčka tréningu


Komentovať