O sociálnom podnikaní na tréningu v Španielsku

  • 0

O sociálnom podnikaní na tréningu v Španielsku

Category:Príbehy účastníkov

Sprava o schválení mojej účastí na tréningu Drive the Change, ktorý sa uskutočnil hneď na začiatku roka od 11. do 18.1. v Torremolinos (Malaga, Španielsko), ma veľmi potešila. Nielen preto, že vidina slniečka a príjemných jarných teplôt na juhu Španielska sa počas chladných zimných a zamračených mesiacov tu na Slovensku zdala úžasná, ale aj z dôvodu témy tréningu, ktorou bolo sociálne podnikanie.

Ako zanietená dobrovoľníčka a zároveň osoba, ktorá sa snaží pravé rozbehnúť svoj vlastný biznis som už s nedočkavosťou čakala, kedy sa budem môcť o tejto téme dozvedieť viac a stretnúť ľudí s podobným záujmom.

Deň D nakoniec prišiel a po skorom rannom lete sme už o deviatej ráno pristali v Malage a premiestnili sa do blízkeho Terromolinos, rekreačnej oblasti priamo na pobreží mora. V prvý deň sme mali možnosť ešte vychutnať naplno krásne prostredie a nadviazať prvé kontakty s ďalšími účastníkmi. Účastníci boli zo Španielska , Talianska , Litvy , Rumunska , Bulharska a Slovenska . Z každej krajiny bolo po 2-4 účastníkov. Dokopy nás bolo 16, čo bol ideálny počet nato, aby sme sa počas jedného týždňa trvania naozaj dobre spoznali a nadviazali bližšie kontakty.

Keďže išlo o moju prvú skúsenosť s Erasmus+ projektom, milo ma prekvapili metódy neformálneho vzdelávania, pomocou ktorých sa vedomosti dajú získať hravou a interaktívnou formou. Vďaka vysokej úrovni účastníkov a starostlivému vedeniu tréningu zo strany lektora sme systematický a s kreativitou posúvali naše znalosti ohľadom sociálneho podnikania ďalej.

Rovnako bolo pre mňa veľkým prínosom, že sme v skupinách pracovali na reálnych podnikateľských nápadoch. Najväčším zážitkom bolo, keď sme si priamo do ulíc išli overiť spätnú väzbu na naše projekty u obyvateľov a turistov mestečka alebo skúšali získať sponzorský príspevok vo výťahu počas dvoch minút.

Okrem interaktívneho tréningu nám zároveň organizátori pripravili program tak, že sme si mohli vychutnať aj voľný čas a nové poznatky dostatočne spracovať. Vzhľadom k tomu, že náš hotel bol umiestnený desať minút pešo od mora, dalo sa aj počas obedňajšej prestávky vybehnúť načerpať trocha energie z prostredia a slnka. Hneď na začiatku v 2. večer sme mali intercultural dinner, čo pomohlo prelomiť ľady a nadobudnúť pocit, že sa už poznáme roky. Ostatné večery sme už potom radi trávili väčšinou spoločným programom vonku. V nedeľu, kedy sú v Malage voľne vstupy, nám popoludní organizátori pripravili prehliadku mesta. A pre mňa bol nezabudnuteľným zážitkom aj návšteva Seville (najväčšieho mesta v tomto regióne) v rámci dvoch dní po ukončení programu do spiatočného letu.

Moja prvá skúsenosť s Erasmus+ projektom dopadla na výbornú. Mimo nových poznatkov, ktoré som získala a viem si predstaviť ich reálne využitie v praxi, som spoznala zaujímavých ľudí a videla krásne miesta a dozvedela sa o ďalších možnostiach, ktoré EU ponúka.

Na záver by som sa rada poďakovala ADEL za túto skúsenosť a ich prácu, ktorá umožňuje mladým ľuďom ich rozvoj týmto jedinečným spôsobom. Verím, že takúto príležitosť využije, čo najviac mladých ľudí a budem sa veľmi tešiť, ak sa aj mne naskytne ďalšia možnosť, aby som ich pritom mohla spoznať osobne.

Veronika Vaneckova


Komentovať