O športe v Slovinsku

  • 0

O športe v Slovinsku

Category:Príbehy účastníkov

Dosť dlho som hľadal projekt s tematikou, ku ktorej by som mal aspoň ako taký vzťah takže som bol nadšený keď som uvidel názov red card for social exclusion a v infopacku sa dočítal že ide o projekt zameraný na využitie športu pri riešení spoločenských problémov. Ešte väčšmi nadšený som však bol keď som sa dozvedel že som dostal možnosť s trojicou spolužiakov vydať sa na cestu do Slovinského mestečka Rakičan a tento projekt zažiť na vlastnej koži.

Po ceste sme ešte vyzdvihli ďalších dvoch parťákov a jednu partáčku s ktorými sme tvorili slovenskú výpravu a spoločne sme dorazili do krásneho historického komplexu Dvorec Rakičan, kde sa projekt odohrával. Okolie nášho ubytovania bolo priam stvorené na oddych ale aj zábavu s kamarátmi z Litvy, Chorvátska a Talianska s ktorými sme  po úvodných spoznávacích aktivitách  vybudovali skvelú partiu.

V úvodných prednáškach nám lídri programu priblížili problematiku sociálneho odlúčenia, neskôr sme už mali možnosť sa viac realizovať a tvoriť prostredníctvom aktivít, v ktorých sme  mali možnosť prezentovať svoje nápady a riešenia reálnych problémov. Program druhého večera patril medzinárodnej večeri, kde sme ochutnali tradičné pokrmi a nápoje krajín všetkých účastníkov a s hrdosťou sme tie naše slovenské ponúkli ostatným.

V rámci programu sme taktiež navštívili tamojšiu rómsku osadu kde sme sa dozvedeli ako sa aj prostredníctvom športu dajú efektívne začleniť menšinové skupiny do spoločnosti. S miestnym futbalovým klubom sme si dokonca zahrali zápas no aj napriek veľkej snahe elitného tímu hráčov nášho projektu sme nemali šancu a dostali riadny debakel :)Do tejto osady sme sa mimochodom dopravili na vlečke, ktorú ťahal traktor. Tento spôsob transportu sme využívali celkom často a bol to jednoznačne jeden z highlightov celého týždňa 🙂

 

Voľný čas sme vypĺňali oddychom vo veľkom parku hneď vedľa sídla kde sme boli ubytovaní a ktorý bol priam stvorení na odpojenie sa od všetkých problémov sveta. Občas sme zašli na polorozpadnutých bicykloch s defektmi aj do mesta či k neďalekému jazeru, kde sme mali taktiež možnosť vyskúšať si paddleboarding.

Po takomto super týždni pre nás bolo naozaj ťažké rozlúčiť sa s priateľmi no vedeli sme že si domov odnesieme krásne spomienky a tie budú motiváciou aby sme sa chopili každej príležitosti znova niekde vycestovať.

Martin Lonsky


Komentovať