Príležitosť plná digitálneho detoxu

  • 0

Príležitosť plná digitálneho detoxu

Category:Príbehy účastníkov

Počas dní 11.4 – 27.4.2021 som sa zúčastnila so Zuzkou mládežníckej výmeny „Leave your trace for greener place“ vo Velikom Žitniku v Chorvátsku. Táto výmena bola zameraná na zvýšenie environmentálneho povedomia o rozličných problémoch v rôznych štátoch EÚ. Okrem toho, sme pomohli vyčistiť časť lesov a zelene v/pri Velikom Žitniku.Okrem nás, Sloveniek, boli na výmene účastníci z Talianska, Grécka, Španielska, Poľska a Luxemburska. Výmena nás naučila vzájomnej spolupráci a pomoci a mohli sme sa dozvedieť rôzne informácie o danej problematike skrz workshopy alebo rôzne „hry“ a filmy. Celá výmena bola financovaná cez Európsky zbor solidárnosti.
Dedinka Veliki Žitnik nebola veľmi veľká, ale bol tam kľud a keďže tam nebol signál, využili sme túto príležitosť na digitálny detox. Všade navôkol boli lesy a cez dedinu pretekala rieka, kde sme sa aj okúpali (aj keď voda bola veľmi studená).
Na začiatku nás rozdelili do tímov, s ktorým sme riešili každý deň iné úlohy (varenie, upratovanie, rozcvička, report team…). Zuzana s jej tímom v ten deň pripravovali večeru.

Na každý deň bola vymyslená iná aktivita, ktorú sme vykonávali. Naša prvá turistika bola deň na to ako nasnežilo, a to na horu Velebit.


Medzi ďalšie aktivity, ktoré sme vykonávali na výmene patrí práca s drevom (woodwork), kedy sme vyrábali drevené tabule, ktoré sme umiestnili na vyčistené miesta v lese. Okrem toho sme skrášľovali okolie domu, kde sme bývali. Deň sme mali dobre rozdelený, keďže časť dňa sme pracovali a druhú časť dňa sme mali na oddych a svoje vlastné aktivity.

Asi v polovici výmeny sme mali voľné dni, ktoré sme mohli využiť ako sme chceli. Ja a Zuzana sme to využili na cestu do Zadaru, kde sme si oddýchli a pozreli sme si mesto. Okrem Zadara sme videli aj najbližší ostrov Ugljan a mesto Šibenik.

Po návrate naspäť do Velikeho Žitnika na nás čakali workshop – upcykling, kedy sme vytvárali nové produkty s využitím materiálu ako plastové vrecká, papiere atď. Naša druhá túra bola už za lepších podmienok. Bolo to okolo 10 – 15 km a mali sme krásne výhľady na okolitú krajinu.

Najadrenalínovejšou aktivitou bolo jednoznačne lozenie na skalu. Keďže mám rešpekt z výšok tak sa mi to nepodarilo na prvýkrát, ale nakoniec som to zvládla a nielen ja, ale všetci do jedného sme to zvládli, čo bolo obdivuhodné.

Okrem vonkajších aktivít sme mali aj international evening, kedy sme si pripravili prezentáciu o našej krajine a pohostili sme účastníkov slovenskými špecialitami. Na záver výmeny nám pripravili posedenie, kde sme dostali youthpass a mali sme goodbye party, ktorú sme spojili aj s oslavou mojich narodenín, keďže som ich mala v posledný deň výmeny.

– Nikoleta Košecová


Komentovať