Prvý let, prvé kúpanie v mori, prvá možnosť hovoriť po anglicky

  • 0

Prvý let, prvé kúpanie v mori, prvá možnosť hovoriť po anglicky

Category:Príbehy účastníkov

Svoj život napĺňajte zážitkami, nie vecami. Dôležité je mať príbehy, o ktoré sa môžete podeliť, nie veci, s ktorými sa môžete predvádzať.  Prvý let v živote, prvé kúpanie v mori, prvá reálna možnosť hovoriť po anglicky mimo školskej lavice či prvé cezhraničné priateľstvá – aj to priniesol tento projekt účastníkom.  Alebo inými slovami, Erasmus+ je viac ako párty. My sme sa o tom presvedčili začiatkom apríla tohto roku, kedy sme mali možnosť zúčastniť sa mládežníckej výmeny na Cypre.

Skupina piatich mladých ľudí plných očakávaní sme sa vydali na malé dobrodružstvo do nádhernej krajiny. Pre niektorých z nás to bola prvá skúsenosť s mládežníckou výmenou, niektorí sme už Erasmus projekt absolvovali. Nevedeli sme, čo očakávať od projektu, ale o to príjemnejšie prekvapenie to pre nás bolo. Projekt s názvom Work from Scratch sa uskutočnil v malom mestečku Protaras na juhovýchode krajiny. Na jednom mieste sme sa stretli mladí ľudia zo Slovenska, Poľska, Česka, Turecka, Talianska, Martinique-u (od dnes už všetci viem, že to nie je v Afrike :P), Rumunska a Grécka. Projekt bol zameraný na tému nezamestnanosť mladých ľudí a možnostiach  uplatnenia sa na trhu práce.

Nájsť si reálnu prácu na Cypre, pripraviť časopis tématicky zameraný na pracovný trh, natočiť videoreklamu na produkt, pripraviť biznisplán a prezentovať ho potenciálnym investorom či zložiť text o projekte a odspievať ho na rockovú pieseň, aj to boli jedny z množstva kreatívnych aktivít, ktoré pre nás organizátori pripravili. Vyskúšali sme si i tzv. elevator speech, ktorý v praxi firmy využívajú na pracovných pohovoroch, naučili sme sa ako si pripraviť CV, ktoré po desiatich sekundách „ejdžarísta“ nehodí do koša. Počas prípadovej štúdie o výstavbe nukleárnej elektrárne sme sa museli obhajovať pohľady rôznych záujmových skupín, čím sme si precvičovali argumentačné a prezentačné schopnosti.

Aktivity boli miestami veľmi zábavné a vtipné a  ani sme netušili, že takou neformálnou, hravou formou sa dokáže človek naučiť naozaj veľmi veľa.

Bolo to skvelé dobrodružstvo, každý z nás sa niečo nové naučil. Dozvedeli sme sa aj o príležitostiach, ktoré nám, mladým, svet a Európska únia ponúka a o ktorých sme doteraz netušili. Otvorili sa nám nové obzory a dvere do sveta. Rôznymi aktivitami sme sa mali možnosť realizovať a formovať naše osobnosti. Škála účastníkov na tejto mládežníckej výmene bola naozaj veľmi pestrá. Spoznali sme skvelých ľudí z rôznych kútov sveta, s ktorými sme si vymieňali názory a pohľady na svet. Utvrdili sme sa, že aj keď sme iní, aj tak sme rovnakí, zaujímajú nás rovnaké témy, či trápia spoločné globálne problémy. Mali sme možnosť spoznávať  naše kultúry počas tzv. intercultural night a takisto aj my sme reprezentovali našu krajinu.

 

Chceli by sme sa poďakovať ADEL za skvelú príležitosť, zážitky, na ktoré nikdy nezabudneme, samozrejme programu Európskej únie Erasmus+, bez ktorého by to nebolo možné. Za nás, účastníkov, ktorí sme projekty Erasmu absolvovali už predtým, musíme povedať, že to bol skvelý projekt. Každý projekt je v niečom rovnaký, v niečom iný a výnimočný, to je krása Erasmu. Malé posolstvo, ktoré by sme chceli zanechať každému, kto nad podobnými projektmi uvažuje, aby to určite skúsil. Je to super príležitosť, ktorú treba využiť.

za slovenskú skupinu – Denis Antoš


Komentovať