Ranný beh je najlepšia investícia do dňa

  • 0

Ranný beh je najlepšia investícia do dňa

Category:Príbehy účastníkov

Bratislava, 2:30 ráno, vonku je -1 ale utešujem sa tým že ideme do Portugalska kecáme s chalanmi s ktorými sme vyrazili z Nitry  pred polnocou čo a ako, čo si zbalili….vravím že mám frisbee …“frisbee?!“ ty máš frisbee??? …“poďme si hádzať!“ …Kto už si len hádže frisbee nad ránom na poloprázdnej autobusovej  stanici v Bratislave…….Vitajte v projekte s názvom Sport Inc. !!

Guimaraes(Portugalsko), druhý deň výmeny, konečne sa  vyjasnilo. Portugalci s obľubou tvrdia že majú najlepšie počasie v Európe, tak som zvedavý.

Na projekt Sport for Inclusion prišlo 5 krajín (Litva, Slovensko, Bulharsko, Maďarsko a samozrejme usporiadateľské Portugalsko). Ubytovaní sme boli v mládežníckom hosteli, ktorý spočiatku nepôsobil najlepším dojmom ale potom som zistil že je to, to najlepšie miesto kde sa môže táto výmena odohrávať.

To je tak, keď sa stretnú ľudia s rovnakým zápalom pre šport, dohodnúť sa na rannom tréningu na miestnom workoutovom ihrisku, vstať o 5:40 odbehnúť tam, zacvičiť si, stihnúť sa vrátiť na raňajky a celý deň si aktívne užívať program výmeny ..najlepší pocit, najlepšie dni!!

Ale vážne, kto si vybehne na najvyšší bod mesta aby si mohol užiť ranný tréning pri východe slnka v Portugalsku? …. pri východe slnka v Portugalsku!!!

Program výmeny bol zložený z aktivít v „yellow house“  kde sme rozvíjali soft skills, viedli produktívne debaty a snažili sa nájsť riešenia na problémy ľudí zo znevýhodnených skupín a spôsoby ako ich športom viac začleniť do spoločnosti. Novou skúsenosťou pre všetkých účastníkov bolo hranie športových hier s postihnutými deťmi v miestnej škole a takisto simulácia tohto znevýhodnenie v našich životoch.

Zo športových aktivít bola pre mňa asi najviac hodina capoeiry, kedy ku nám prišiel tréner z miestneho klubu a snažil sa nás naučiť princípom tohto bojového tanca. Myslím že po tejto skúsenosti keď stretnem Martina, môjho sparing partnera pri capoeire, niekde v Nitre tak sa pozdravíme slovami „Ginga“ a nasledovať budú premety, stojky a dvojité kopy z otočky….

Nemôžem nespomenúť doobedie strávené yógou, kde sme si siahli na hranice našej flexibility a nadobudli trošku spirituality pri „relaxácii našich srdečných svalov“ ako sa vyjadrila naša majsterka yogy.

Tradičnou súčasťou Erasmus+ projektov sú aj kultúrne večery. Jedným takým bola aj Slovenská noc v podaní Diany, Martina, Erika, mňa, Frederika a Terky. Vyžadovalo to trošku improvizácie, keďže sme mali limitované zdroje. Ale nakoniec po 3 hodinách v kuchyni a hľadania tradičných slovenských receptov na varecha.sk sme niečo predsa len pripravili ….a výsledok?! ….. ostatní účastníci to zjedli behom 15 minút a doteraz nás žiadajú o tieto špeciálne slovenské recepty!! (nedáme, príďte nás navštíviť).

V rámci projektu nám organizátori taktiež pripravili prehliadku futbalového štadióna a o 2 dni neskôr aj futbalový zápas … prvá liga v Portugalska..Guimaraes – Ferreira …“ty si bol v Portugalsku na futbale?!“…samozrejme „veď Portugalci žijú futbalom!“….

Na záver sme ešte voľný deň využili návštevou blízkeho Porta kde sme skúsili surfovanie, Erik si pri tom zlomil malíček ( „počkať čo?!“) , zahádzali si frisbee na pláži. ..

Denis Murdza

 


Komentovať