Rumunské dobrodružstvo

  • 0

Rumunské dobrodružstvo

V dňoch 6.-16. novembra 2014 sme sa vďaka programu Erasmus+ a organizácii A.D.E.L. zúčastnili projektu s názvom „Science fiction or Sustainable Future“ ktorý sa konal v „študentskom“ rumunskom meste Iasi. Okrem šiestich účastníkov zo Slovenska sa tohto projektu zúčastnili aj participanti z Rumunska, Slovinska a Talianska. Prvé dva dni sme strávili spoznávaním mesta, seba samých a nových kultúr. Po úvodných dňoch prišli workshopy na tému udržateľného rozvoja. Aj keď nám pred projektom v Rumunsku táto téma nebola známa, teraz už o nej vieme veľmi veľa…

Môžeme povedať, že udržateľný rozvoj je cesta, ktorá má budúcnosť a mala by sa dostať do povedomia čo najväčšieho počtu ľudí. Workshopy, prezentácie a aktivity boli organizované neformálnym vyučovaním a popri vzdelávaní sme sa dozvedali aj rôzne zaujímavosti o živote či kultúre krajín ostatných účastníkov. Okrem denného vzdelávania sme mali aj bohatý večerný program, napr. interkultúrne večery, kde každá krajina predstavila svoje tradície a typickú kuchyňu. Spoznali sme rumunský nočný život aj s miestnymi obyvateľmi či študentmi v meste. Voľný deň sme strávili poznávacím výletom do susedného Moldavska, kde sme navštívili hlavné mesto Kišinev.

Počas pobytu sme si uvedomili, že program Erasmus+ je skvelou príležitosťou pre každého z nás a sme rozhodnutí využiť ju naplno aj v budúcnosti. Celý projekt prebiehal v anglickom jazyku a tak sme mali možnosť zlepšiť si našu angličtinu. Ale čo bolo najhlavnejšie, získali sme nových priateľov po celom svete.

Bolo to čarovných 10 dní v krásnom meste so skvelými ľuďmi, s ktorými sme si za takýto krátky čas vytvorili naozaj blízke vzťahy. Dozvedeli sme sa o téme udržateľného rozvoja, ktorá nás zaujala a určite sa o ňu budeme zaujímať aj naďalej. Každý jeden deň bol pre nás po každej stránke neskutočným prínosom v našich životoch a preto sa väčšina z nás pri lúčení neubránila slzám. Veríme, že sme sa nevideli naposledy a že ďalšie skvelé projekty sú ešte pred nami.

Erika Chrappová, Martina Horková, Angelika Tamásová, Ján Bujnovský, Viktor Majický, Jakub Andreánsky, účastníci výmeny

Páči sa mi to
Páči sa mi to Super Haha Žasnem Nič moc Odpad

Komentovať