Spomienky na celý život

  • 0

Spomienky na celý život

Category:Príbehy účastníkov

Mládežnícka výmena s názvom Youth 4 Climate Action NOW na Cypre sa konala na prelome februára a marca. Naša slovenská skupina si ju užila naplno, veď čo je lepšie ako byť v krásnom prostredí v horách, ísť na výlety k slnečnému pobrežiu, ale hlavne vzdelávať sa v aktuálnych témach súvisiacich s ekológiou a klimatickou zmenou? Je to proste skvelá kombinácia na získanie veľa užitočných vedomostí, vytvorenie tých najlepších spomienok a nových kamarátstiev.

Naša cesta sa začala 28. februára, v tento deň sme v skorých ranných hodinách čakali na letisku a predstavovali si ako už o pár hodín budeme niekde na pláži. Musím dodať, že sme mali trochu obavy z takéhoto cestovania do cudzej krajiny v čase, keď sa práve koronavírus začínal rozširovať po Európe, ale nakoniec sme to všetko zvládli a užili sme si každý moment naplno.

Tento projekt sa konal v krásnej dedinke Agros, ktorá sa nachádza v horách Troodos, kde prostredie a celá atmosféra boli veľmi prijemné. Projekt sme odštartovali zábavnými ice-breaking hrami a taktiež uvítacou párty. Stretli sme sa fakt skvelá partia ľudí zo Slovenska, Talianska, Rumunska, Maďarska, Českej republiky, Nemecka, Dánska a Cypru, takže skamarátiť sa bolo ľahké.

Ďalšie dni sme sa už venovali workshopom. Na tomto projekte si účastníci jednotlivých krajín sami pripravili workshopy na predurčené témy, tak aby to boli náučné a interaktívne. Bolo dobre sledovať, že odhodlanie a zapálenie pre aktuálne ekologické témy nás naozaj spájajú. Každý účastník sa mohol podeliť o svoje skúsenosti a myšlienky k daným témam, a aj hovoriť o tom ako to chodí u nich doma v súvislosti s ekológiou, opatreniami proti klimatickej zmene…  Skoro všetky workshopy a iné aktivity sme absolvovali vonku na čerstvom vzduchu a slniečku, čo nám dodávalo veľa pozitívnej energie a držalo nás v úžasnej nálade. Opálené vysmiate tváre plné radosti a k tomu plní nadšenia, že sme v tak krásnom prostredí a máme sa možnosť takto zaujímavo vzdelávať? Do konca života budeme na to veľmi dobre spomínať.

Tento projekt nebol výhradne len o klimatických a ekologických témach, bol trochu aj o spoznávaní lokálnej histórie a kultúry. Program sme mali vždy veľmi nabitý až sme potom žartovali, že na Cypre čas neexituje, takže ak niečo nejde podľa harmonogramu, tak to vôbec nevadí, hlavne, že sa máme dobre. Spoznávali sme sa s lokálnymi ľuďmi, ktorí sú veľmi milí, jedli sme vynikajúce jedlo z cyperskej kuchyne a navštevovali sme mestá v okolí. Na Cypre sme boli vo veľmi dobrom čase, kedže sa v celej krajine 1. marca konali karnevaly. Aj v našej dedinke to bola riadna šou v uliciach, kde sa zišlo veľa ľudí v tých najrôznejších kostýmoch a my sme toho boli súčasťou. Naši organizátori nám tiež pripravili zábavnú prehliadku dediny Agros na mini vláčiku. Ďalej nás zobrali do mesta Limassol, kde sme navštívili zopár historických pamiatok a relaxovali na pláži. V iný deň sme zašli do Troodoského národného parku a aj do hlavného mesta Nikózia, posledného rozdeleného hlavného mesta na svete.

V piatok, posledný deň pred odchodom, sme dostali svoje youthpassy a spravili si záverečné hodnotenie, ktoré sa neobišlo bez sĺz. Bolo veľmi ťažké pomaly sa lúčiť. Projekt sa priblížil ku koncu rýchlejšie ako by sme chceli, ale vedeli sme, že nám ostanú tie najkrajšie spomienky a zážitky. Tento projekt nás veľa naučil, niektorí sa osmelili v angličtine, iní si stanovili nové ciele do života a tiež sme si vytvorili kamarátstva, ktoré vydržia veľmi dlho, kedže od odchodu sme v neustálom kontakte a navzájom si veľmi chýbame. Celý projekt sa dá zhrnúť do vety: Spájanie toho najpríjemnejšieho s tým veľmi užitočným. Za toto veľmi ďakujeme, a odporúčame každému. ☺

Timea Rychvalská


Komentovať