Športová výmena v Portugalsku

  • 0

Športová výmena v Portugalsku

Category:Príbehy účastníkov

Ahoj! Vitaj s nami v Portugalsku, krajine plnej úžasných ľudí, zábavy, priateľstiev. Mali sme výbornú príležitosť cestovať do Portugalského mestečka Villa Nova de Cerveira, ktoré tvorí hranicu medzi Španielskom a Portugalskom. Na tomto krásnom mieste sme boli od 6.3.2020 ako účastníci projektu s názvom  „Don’t Stop Me Now!“ Odísť sme museli už 13.3.2020, ale s radosťou by sme si tento projekt predĺžili do júna ?.  A koho sme tam stretli?  Ľudí z týchto krajín : Bulharska, Turecka, Poľska, Českej Republiky a hosťujúcej krajiny Portugalska.

Hlavnou témou tohto projektu bol šport a jeho využitie v každodennom živote. Cieľom bolo naučiť sa spolupráci a nájsť využiteľné hodnoty v športe. Mali sme šancu byť súčasťou tohto projektu vďaka Erasmus+, ktorý dáva túto možnosť pre všetkých mladých, pomáha sa nám zlepšovať, rasť a zdieľať  vedomosti a skúsenosti v inštitúciách, ktoré tvoria ľudia z celej Európy.

Erasmus isto spája ľudí, vzdeláva národností navzájom o nových kultúrach, zvykoch a otvára možnosti. Bol to úžasný projekt, ktorý dal nám veľa príležitostí byť súčasťou rôznych aktivít. Mali sme prepracované dni plné dobrodružstiev, radosti a zábavy. Počas týchto dní sme spolu trávili veľa času, v rôznych aktivitách, ako je hranie športových hier, turistika, aktivity v oblasti budovania tímu a dokonca aj surfovanie – všetci účastníci si túto aktivitu obzvlášť užili v pondelok. Kurzy surfovania na surfovej škole vo Vienna do Castelo, kdenám vysvetlili ako lektory z Escoly učia deti, aby sa zoznámili s pobrežím a vedeli surfovať. Neskôr zobrali aj nás a pokúsili sme sa surfovať spolu, prv s bodyboardmi na ktorých to je jednoduchšie. Všetci si to užili naplno. Vlny boli veľké a silné a hoci to nikto predtým neskúšal, niektorým účastníkom sa podarilo postaviť sa na surf. Toto nás povzbudilo, aby sme to skúsili znova v budúcnosti.

Strávili sme čas na čerstvom vzduchu, v okolí nádherných výhľadov: krásne mesto, ktoré malo ducha starej Európy, krásne staré budovy, kvitnúce stromy, nádherné hory, žiarivé lesy, osviežujúce rieka a obdivuhodný oceán. Navštívili sme najbližšie mestá, vybrali sme sa na exkurzie, prešli sme sa v centre mesta, a dokonca sme sa prešli aj do Španielska. Náš časový rozvrh nám umožnil získať nové vedomosti, skúsenosti, prechádzky a voľný čas sme trávili aj komunikáciou v cudzom jazyku. Napríklad v utorok sme šli hrať basketbal a futbal, rozdelene do štyroch tímov kde sme vytvorili konkurenčnú atmosféru ale zároveň posilnili priateľstvá.

Taktiež sme si skúsili hru „Boccia“ ktorú sme si sťažili a hrali sme to so zdravotným znevýhodnením. Pripravili sme rôzne prezentácie o našich krajinách, dozvedeli sa viac o rôznych športoch po celej Európe. Celkovo sme sa počas účasti na programe dozvedeli veľa nových vecí od každej národnosti, najmä počas kultúrnych nocí. Každá zo zapojených krajín predstavila svoju organizáciu a svoju krajinu. Počas diskusií a rôznych hier sme sa delili o svoje vedomosti, učili sme sa o športových situáciách v rôznych krajinách a hovorili sme o dôležitosti rešpektu v športe a v životných zásadách. Pracovali sme na úlohách, ktoré nám poskytli skvelú príležitosť stať sa súčasťou jedinečného projektu, prepojiť sa so športom a naučiť sa pracovať ako tím. Diskutovali sme o rôznych otázkach týkajúcich sa športu, o jeho dopad na fyzickom a duševnom zdraví. Bola to zaujímavá skúsenosť, ktorá nám umožnila nájsť náš potenciál, dozvedieť sa viac o našich schopnostiach a stať sa skutočným tímom v týchto úžasných dňoch. Budeme si navždy pamätať na tento úžasný čas, ktorý nám tento úžasný projekt dal.

Viktória Vyhnalová


Komentovať