Týždeň v Madride

  • 0

Týždeň v Madride

Category:Príbehy účastníkov

Počas krásneho obdobia 28.5.2023 – 2.6.2023 sme mali možnosť zúčastniť sa projektu v Madride zameraný na udržateľný turizmus. A my sme si povedali, že tomu predsa dáme šancu! Vďaka spolupráci ADEL so španielskou organizáciou ,,MAD for Europe” sme sa 6 dní potulovali po slávnom Madride s úmyslom zistiť, ako funguje turizmus a celkový predaj tovaru v lokálnych obchodoch. Projekt sa konal pod názvom ,,KA1 Sustain 4 Youth”.

Spolu s účastníkmi z nasledovných krajín: Litva, Lotyšsko, Taliansko, Rumunsko, Cyprus a, samozrejme, Španielsko sme sa dozvedeli, že lokálne obchody ozaj fungujú tak ,,green”, ako sa len dá. Mnohí zbytky jedál na konci dňa nevyhadzujú, ale nosia ich rodinným príslušníkom. Potraviny sa predávajú v papierových sáčkoch, ak to je možné. Recyklácia a znižovanie odpoadu sú nezanedbateľnou zložkou ekologického prístupu obchodníkov. A nielen potravinové reťazce sú schopné udržateľnosti. Isté skupinky zložené z ľudí z týchto rôznych krajín sa vybrali do kvetinárstva či kaderníctva. Aj od nich sme zistili, že používajú prírodné produkty, papierové balenia a dokonca aj zabezpečujú darovanie nepoškodených vlasov.

Čo sa týka spoznávacej časti tohto projektu, treba začať tým, že ako aktivity, tak aj ľudia prevýšili očakávania každej jednej z nás. Vďaka týmto super ľuďom sme spoznali aj tradičné zvyky, tance a jedlá z rôznych kultúr. Vďaka vystúpeniu z komfortnej zóny sme zažili mnoho nezabudnuteľných zážitkov, ktoré zostanú v našich pamätiach na život. Nielenže sme spoznali ľudí, no zostalo nám mnoho kamarátstiev, o ktorých sme ani nesnívali. 

Ako slovenský tím treba podotknúť, že sme sa stretli ako skvelá partia. Tým pádom sme sa do aktivít pustili s väčšou radosťou. Tak ako iné krajiny prezentovali svoju kultúru, tak aj náš tím s úspešnosťou zvládol ukázať, čo sa v nás Slovákoch skrýva.

Tento projekt určite nebol náš posledný a tešíme sa na ďalšie spolupráce s ADEL!


Komentovať