Úžasný horúci Cyprus zatienil novembrové Slovensko

  • 0

Úžasný horúci Cyprus zatienil novembrové Slovensko

Category:Príbehy účastníkov

V čase 7. až 15. novembra sme sa šiesti ľudia zo Slovenska zúčastnili na projekte WATER – Liquid of Life na Cypre. Po vystúpení z lietadla v Larnace sme boli mierne zaskočení taxíkom ktorý po nás prišiel. Čakala nás biela TAXI limuzína. Plní očakávania sme nastúpili a šofér sa nás opýtal, kde to bude. Miesto, kam sme sa mali dostať, však na googli neexistovalo, tak sme sa ho pokúsili so šoférom nájsť. Nakoniec sme to našli na konci dedinky Paralimni, blízko tureckej časti Cypru. Ubytovali sme sa a išli sme spať…Týždeň plný zábavy, zážitkov a prekvapení sa začal.

V prvý deň sme rozoberali tému Voda – tekutina života, pričom sme účastníkom prezentovali informácie o vode na Slovensku. Dozvedeli sme sa veľa informácií o vodných pomeroch od zástupcov zúčastnených krajín. Boli sme zaskočení informáciou, že niektoré krajiny vodu nemajú, ale musia ju dovážať alebo filtrovať.

Každý deň sa niesol v duchu aktivít s vodou, aby sme lepšie pochopili problematiku vôd. Tvorili sme videá, skladali piesne v rôznych žánroch, či 3D koláže o tom, čo pre nás voda znamená. Pracovali sme v skupinách, pričom ich zloženie sa stále menilo, aby sme sa lepšie spoznali, naučili sa rešpektovať názory iných a spoločne nájsť riešenia.

Organizátori nás už na začiatku pobytu oboznámili s pravidlami, ktorými sme sa mali riadiť. Jedným z nich bolo nerozprávať v materinskom jazyku. Hlavným pravidlom však bolo: „ You are not allowed to die. “ (že vraj veľa papierovačiek pre nich :D), na ostrove totiž žijú jedovaté hady, po ktorých uštipnutí môže človek do 30 minút zomrieť.

Boli sme preto veľmi prekvapení, keď na 3. deň nás zobrali skákať z útesu. Nie všetci však našli odvahu skočiť. Slovensko reprezentovali dvaja z nás, ktorí ešte dva dni potom cítili bolesť v krížoch. Avšak zážitok, ktorý získali, stál za tú bolesť. Po skoku sme si oddýchli na pláži v ruke s lahodným frappé (vraj najlepším na svete).

Aktivity a hry boli veľmi zaujímavé, avšak najviac nás obohatili hry, ktoré simulovali reálny život, kedy sme boli konfrontovaní rôznymi názormi a museli sme obhajovať svoj postoj.Po celodenných aktivitách sme večer mali kultúrny program. Každý večer sa niesol v inom duchu. Samozrejme náš večer patril medzi jeden z najlepších. Všetci boli prekvapení zo zvyku oblievačky na Slovensku. Pýtali sa, či ešte stále máme na Slovensku nejaké ženy 😀 .

Keďže sme všetci Slováci mali len príručnú batožinu, nemohli sme doniesť náš alkohol na degustáciu. My sme sa však vynašli a uvarili sme im naše tradičné vianočné varené víno.Posledný výlet bol v meste Limasol. Bola nám daná úloha predať fľašu vody za inú, čo najcennejšiu vec, pričom sme to museli doložiť fotografiou. Turisti, ktorých sme pritom oslovili, boli veľmi milí.

Posledný večer sa s nami organizátori rozlúčili cyperským kultúrnym programom a bohatou večerou. Vymenili sme si kontakty s ostatnými účastníkmi a dohodli sme si vzájomné návštevy. Domov sme sa vrátili s množstvom zážitkov a skúsenosťami. Cyprus nám dal veľa. My však stále dúfame, že v budúcnosti sa tam ešte vrátime.

Tieto projekty odporúčame každému, kto chce zažiť dobrodružstvo a spoznať nových ľudí. Stačí sa len nadopovať veľkou dávkou odvahy a svet ťa čaká.

napísala: Angelika Činčárová & Dávid Guman, účastníci výmeny


Komentovať